Superbiky v Brně patřily Kagajamovi

SportPlus, ČTK
23. 7. 2006 16:26
Brno - Obě jízdy MS suberbiků v Brně vyhrál japonský jezdec Jukio Kagajama na Suzuki. Uvnitř: Fotogalerie

V prvním závodě dojel na druhém místě Brit James Toseland na Hondě, třetí byl Michel Fabrizio z Itálie na stejném stroji.

V druhé jízdě si v dramatickém závěru druhé místo vybojoval dravě jezdící Fabrizio na Hondě a třetí skončil další Japonec Haga na Yamaze.

Zklamala favorizovaná stáj Ducati, která poprvé v této sezoně vůbec nebodovala. Lídr světového šampionátu Troy Bayliss havaroval hned v první zatáčce a Lorenzo Lanzi si musel přijet do boxů pro novou zadní pneumatiku. Tím úplně ztratil naději na solidní pozici. Druhý závod sice italské stroje dokončily, ale až v závěru první desítky.

Z českých jezdců dokončil první jízdu pouze Jiří Dražďák, jenž obsadil dvacáté místo se ztrátou minuty a půl na vítěze.

Plné tři čtvrtiny závodu, který na Masarykově okruhu sledovalo 41 000 diváků, udával tempo na prvním místě Toseland, jehož se jako stín držel Kagajama. Japonec využil chybičku soupeře v patnáctém kole a vedoucí pozici udržel poprvé v sezoně až do cíle.

"Mám nesmírnou radost. Cítil jsem, že mi pneumatiky dovolily v závěru zariskovat a předjet Toselanda," uvedl Kagajama na tiskové konferenci.

Už v první zatáčce po startu ztratil naděje na zvýšení svého bodového zisku Bayliss, kterého vytlačil ze stopy Japonec Norijuki Haga a vzápětí jej srazil po smyku Francouz Regis Laconi.

Vpředu trio Alex Barros, Ivan Clementi a Norick Abé a za nimi po zemi letící stroj Troye Baylisse (21) a Regise Laconiho. | Foto: Radek Vičík

Pád hned v prvním kole znamenal konec nadějí i pro českého jezdce Miloše Čiháka. I díky tomu ztratil kontakt se skupinou také Jiří Mrkývka. "Raději jsem zajel do boxu a šetřil jsem ve vedru stroj i sebe na druhou jízdu, což jsem v daném okamžiku považoval za takticky výhodnější," řekl ČTK Mrkývka.

V průběhu závodu upadli z favoritů také Španěl Xaus, Brazilec Barros, Francouz Foret, Australan Martin a v posledním kole i jeho krajan Pitt, jenž se pokoušel vylepšit si sedmé místo a v zatáčce nezvládl svůj stroj.

Do druhé jízdy nejlépe odstartoval nejrychlejší jezdec z tréninků Haga, který se rychle vzdálil soupeřům a postupně získal více než dvousekundový náskok. V závěru měl ale Japonec potíže s pneumatikami a rychle se na něj dotáhl Kagajama. Tři kola před cílem Haga ukázal svému soupeři, aby jej předjel a otevřel mu cestu k prvenství.

Z tuhého boje o druhé místo na cílové pásce vyšel vítězně Ital Michel Fabrizio, který vydržel s nervy a nepustil v dramatickém souboji před sebe Hagu ani mistra světa Troye Corsera z Austrálie.

Dražďák dojel 22. a opět byl nejlepším z Čechů, ale spokojený příliš nebyl. "I když jsem byl nejlepší z českých zástupců, tak dosažené časy nejsou podle mých představ. První závod mi vůbec nevyšel, neboť mě hned ve druhé zatáčce srazil Miloš Čihák. Touto kolizí jsem ztratil dvacet sekund. Druhý závod už byl v pořádku, ke konci mi ale už ve vedru chyběly síly," řekl v rozhovoru pro ČTK Dražďák.

Drama nabídl už úvodní dopolední zahřívací trénink, který skončil kolizí mezi českým jezdcem Markem Svobodou a Toselandem. Svoboda kvůli problémům s motorem jel pomalu na stadionu po vnějším okraji dráhy, když se zezadu přiřítil v plné rychlosti Toseland.

Brit už stačil pouze zabránit bezprostřední srážce, přesto při bočním střetu se Svobodou lehce českého jezdce zranil. Z kolize ale vyšel s poškozeným motorem, ze kterého vytekl olej, a závodníci museli čtyřicet minut čekat, než se trať vyčistí. Svobodu vedení závodu diskvalifikovalo a na startu obou závodů chyběl.

Sotva vyjeli k dalšímu zahřívacímu tréninku, vytekl olej ze stroje Poláka Pawla Szkopka a další očistný proces už naboural časový program natolik, že původně plánovaný závod třídy superstock 1000 byl přeložen do odpoledního bloku.

Po dalším přerušení kvůli nové olejové olejové skvrně v něm zvítězil Ital Ayrton Badovini, smůla v podobě krkolomného pádu potkala jediného českého zástupce Matěje Smrže, který ale vyvázl z havárie pouze s odřeninami.

O prvenství v závodě mistrovství světa supersportů svedli boj Australané. Zvítězil Kevin Curtain s náskokem 1,535 sekundy před Brokem Parkesem. Jediný český účastník Václav Bittman, který startoval na divokou kartu, skončil na předposledním devatenáctém místě.

1. jízda (20 okruhů - 108,060 km): 1. Kagajama (Jap./Suzuki) 41:27,271 (prům. rychlost: 156,403 km/hod.), 2. Toseland (Brit./Honda) -3,900, 3. Fabrizio (It./Honda) -6,255, 4. Haga (Jap./Yamaha) -6,432, 5. Corser (Austr./Suzuki) -7,463, 6. F. Nieto (Šp./Kawasaki) -21,967, 7. Walker (Brit./Kawasaki) -21,989, 8. Nakatomi -26,882, 9. Abe (oba Jap./Yamaha) -27,174, 10. Chili (It./Honda) -27,441, ...20. Dražďák (ČR/Yamaha) -1:31,485, Čihák (ČR/Suzuki) a Mrkývka (ČR/Ducati) nedokončili.
2. jízda (20 okruhů): 1. Kagajama, 2. Fabrizio -2,431, 3. Haga -2,479, 4. Corser -2,514, 5. Toseland -4,939, 6. F. Nieto -5,070, 7. Muggeridge (Austr./Honda) -7,932, 8. Bayliss (Austr./Ducati) -15,441, 9. Lanzi (It./Ducati) -15,755, 10. Walker -17,461, ...22. Dražďák -1:10,029, Čihák a Mrkývka nedokončili.
Pořadí v Brně: 1. Katajama 50, 2. Fabrizio 36, 3. Toseland 31, 4. Haga 29, 5. Corser 24, 6. F. Nieto 20.
Pořadí MS (po 7 z 12 závodů): 1. Bayliss 262, 2. Haga 189, 3. Toseland 188, 4. Corser 173, 5. Barros (Braz./Honda) 151, 6. Pitt (Austr./Yamaha)128.

Supersport (18 okruhů - 97,254 km):
1. Curtain (Austr./Yamaha) 38:23,594, 2. Parkes (Austr./Yamaha) -1,535, 3. Sofuoglu (Tur./Honda) -3,940, 4. Tiberio (Fr./Honda) -19,396, 5. Vizziello (It./Yamaha) -21,495, 6. Stingefelt (Švéd./Honda) -22,058,... 19. Bittman (ČR/Honda) -1:02,048.
Pořadí MS: 1. Carpentier (Fr./Yamaha) 121, 2. Curtain 111, 3. Parkes 94, 4. Harms (Dán./Honda) 74, 5. Roccoli (It./Yamaha) 71, 6. Tiberio 63.

Pohár FIM Superstock 1000 (7 okruhů - 37,821 km):
1. Badovini (It./MV Agusta) 15:08,344, 2. Scassa (It./MV Agusta) -0,137, 3. Cooper (Brit./Honda) -6,161, ...M. Smrž (ČR/Honda) nedokončil.