Stát schválil dotaci MotoGP. Brno letos dostane 40 milionů

ČTK Sport ČTK, Sport
19. 6. 2014 10:39
20 milionů dostanou pořadatelé prostřednictvím státní dotace a dalších 20je k dispozici z rezerv ministerstva financí. Jde o nejvyšší státní podporu závodu v historii.
Karel Abraham ve Velké ceně České republiky. Bude startovat i letos, ale co příští rok?
Karel Abraham ve Velké ceně České republiky. Bude startovat i letos, ale co příští rok? | Foto: Reuters

Praha - Brněnský závod mistrovství světa silničních motocyklů může letos získat ze státního rozpočtu až 40 milionů korun. Vedle dvacetimilionové dotace, kterou je připraveno uvolnit ministerstvo školství, by mohla Grand Prix získat dalších 20 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstva financí, řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Dotace by měly do Brna putovat prostřednictvím Autoklubu České republiky, který ministru školství Marcelu Chládkovi (ČSSD) poskytl požadované záruky, že tyto finanční prostředky neskončí jinde než v Brně.

MotoGP takhle vysokou podporu státu nikdy neměla

Řešení dotace pro brněnskou Grand Prix na vládní úrovni Chládkovi doporučila Národní rada pro sport. Šéf resortu v souladu s tímto doporučením vypracoval návrh, který musí ještě schválit kabinet. "Takto vysokou podporu, tedy 40 milionů korun, nikdy MotoGP od státu neměla," uvedla mluvčí Bílá.

Pro pořadatele je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů tvoří tzv. zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa, který v roce 2013 činil přibližně 70 milionů korun. Organizátoři se dříve vyjádřili, že by od státu chtěli tento poplatek plně uhradit.

Podle vývoje situace ohledně státní podpory závodu se chtějí pořadatelé brněnské Grand Prix do konce června rozhodnout, zda se přihlásí do kalendáře mistrovství světa na příští rok. Letos se závod na Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna.

Motorkáři závod za rok chtějí, zaútočí na Prahu

Na podporu jeho pokračování se chystají vystoupit i motorkáři, kteří na pátek plánují jízdu z různých koutů republiky do Prahy se srazem v poledne na Letenské pláni. "Cíl je, aby to Praha pocítila, aby zhoustla doprava. Patnáct set motorek bych bral jako úspěch, 2500 bude super. Myslím, že se na těch 2500 dostaneme," řekl ČTK organizátor této akce Michal Fojtík.

Z Letné se stovky motorek vydají volně do pražských ulic. Fojtík se pak s vybranou skupinou chystá do Poslanecké sněmovny, kde mezi 13:00 a 13:30 předá dokument s 4000 podpisů.

"Nesplňuje to formální náležitosti petice, to by se nestihlo. Podpisy jsme sbírali jen tři týdny," uvedl Fojtík. Je domluvený, že motorkáře přijme poslanec Úsvitu Petr Adam a známý příznivec tohoto sportu Stanislav Berkovec s dalšími kolegy z klubu ANO.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy