Startuje další Dakar. Češi znovu sázejí na kamiony

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 1. 2014 8:00
V argentinském Rosari dnes startuje šestý ročník Rallye Dakar na jihoamerickém kontinentu, kam se tato legendární soutěž přestěhovala z Afriky. Na startu bude celkem devět českých zástupců.
České posádky pojedou znovu hlavně s kamiony Tatra.
České posádky pojedou znovu hlavně s kamiony Tatra. | Foto: Dalibor Sosna

Rosario - V argentinském Rosari dnes startuje šestý ročník Rallye Dakar na jihoamerickém kontinentu, kam se tato legendární soutěž přestěhovala z Afriky. Na startu bude celkem devět českých zástupců.

Tuzemské barvy bude tradičně nejvíce vidět v kategorii kamionů, kde startují hájit nejvíce Martin Kolomý, Aleš Loprais, Jaroslav Valtr, Tomáš Vrátný, Jan Tománek a Vlastimil Vildman. V kategorii motocyklů se představí David Pabiška a Jan Veselý a s buggy pojede premiérově bývalý šampion čtyřkolek Josef Macháček.

Čest rodiny Lopraisů hájí Aleš

Tradičně tak z českého pohledu bude nejzajímavější kategorie kamionů, kterou v minulosti šestkrát vyhrál Karel Loprais.

Rodinnou tradici šestinásobného vítěze třídy kamionů Karla Lopraise by rád navázal jeho synovec Aleš. Ten každoročně patří mezi nejrychlejší, často jej ale zastavují nehody nebo technické problémy.

"Na Dakaru už jsem zažil ledacos. Jedu tam s pokorou, respektem, ale stále i s tím, že se chci rvát o bednu. To u nás bylo, je a bude. Jedeme stejně jako každý rok zkusit Dakar dobýt," uvedl Loprais.

Kolomý obhajuje post nejlepšího Čecha

Loni byl českou jedničkou Kolomý, jenž dojel pátý. Stejně jako Loprais bude mít k dispozici nově postavený kamion Tatra, ale jeho hlavním cílem je dojet v pořádku do cíle náročné soutěže.

"To, jestli budu opět nejlepší Čech, se nedá ovlivnit. Jedete s technikou, což je hromada koleček. Může se stát cokoliv," řekl Kolomý s úsměvem. "Doufám ale, že se nám technické problémy i nehody vyhnou a zajedeme dobrý výsledek. Doufám, že to dopadne super," uvedl.

Pabiška sází na spolupráci se Slovákem

Mezi motocyklisty se chce řádně zviditelnit Pabiška, který se po letech spolupráce s týmem KM racing osamostatnil a bude spoléhat na spolupráci se Slovákem Štefanem Svitkem.

"Vrátil se k týmu, za který jsem v roce 2007 startoval na Dakaru poprvé. Je to velká změna, začátek tříletého česko-slovenského projektu," řekl Pabiška.

Na rozdíl od minulých let chce od začátku naplno závodit a nešetřit techniku.

"Dakar už je více rychlostní závod a ztráty se těžko stahují," řekl Pabiška, jehož maximem je 26. místo z roku 2010.

Přes pět tisíc ostrých kilometrů

Pořadatelé připravili hodně náročnou trať, delší než v předešlých letech. Závodníky v jednotlivých kategoriích čekají různě dlouhé etapy i celkový počet kilometrů.

Všichni, kteří dojedou do cíle v chilském Valparaísu, zvládnou přes devět tisíc kilometrů, přičemž kamiony čeká 5213 měřených km, motocyklisty 5228 km a automobily 5522 'ostrých' km.

Rallye Dakar

Datum a místo konání: 5. - 18. ledna 2014, Argentina, Bolívie, Chile

Oficiální stránky: www.dakar.com

Výchozí místo: Rosario

Cílové místo: Valparaíso

Počet etap: 13

Počet kilometrů: 9374 km automobily, 8734 km motocykly, 9188 km kamiony

Počet uskutečněných ročníků: 34

První ročník: 1979

Nejvíc vítězství: Stéphane Peterhansel (Francie) - 11

Poznámka: Trasa závodu původně vedla z Paříže do Dakaru, od 90. let docházelo k různým obměnám; v roce 2008 byl závod kvůli hrozbě teroristických útoků na africkém území zrušen a od následujícího roku se koná v Jižní Americe.

České posádky na startu Rallye Dakar 2014

Motocykly: David Pabiška (KTM), Jan Veselý (Yamaha).

Automobily: Josef Macháček, Vlastimil Tošenovský (Buggy MD Optimus); Petr Jerie, Glenn Watman (Isuzu).

Kamiony: Martin Kolomý, David Kilián, René Kilián (Tatra); Aleš Loprais, Radim Pustějovský, Serge Bruynkens (Tatra); Jaroslav Valtr, Josef Kalina, Jakub First (Liaz); Tomáš Vrátný, Milan Holáň, Jaroslav Miškolci (Tatra); Jan Tománek, Michael Kašpárek, Tomáš Kašpárek (Tatra); Vlastimil Vildman, Martin Macík, Michael Mrkva (Liaz).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz svolaly protest formou jízdy zemědělské techniky. Vadí jim změny v dotační politice

Agrární komora a Zemědělský svaz svolávají na čtvrtek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi. Vadí jim změny v dotační politice.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Praha dokončila geologický průzkum metra D, stavba má začít na jaře

Pražský dopravní podnik dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Potíže bránící stavbě průzkum neodhalil. Stavba má začít na jaře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy