Špatný den: Loprais píchl a ještě zapadl v dunách

ČTK ČTK
10. 1. 2015 9:33
První větší problémy na Rallye Dakar měl v pátek pilot kamionu Aleš Loprais. Výsledkově nejlepší Čech na slavném závodě v šesté etapě ztratil 65 minut a v průběžném pořadí se propadl z třetího na šest
Aleš Loprais klesl v Rallye Dakar na šesté místo.
Aleš Loprais klesl v Rallye Dakar na šesté místo. | Foto: Instaforex Loprais Team

Iquique - První větší problémy na Rallye Dakar měl v pátek pilot kamionu Aleš Loprais. Výsledkově nejlepší Čech na slavném závodě v šesté etapě ztratil 65 minut a v průběžném pořadí se propadl z třetího na šesté místo.

"Vyvíjelo se to pro nás celkem dobře, ale pouze do šestého waypointu (navigačního bodu). V dunách se nám podařila vyzout guma, přišel defekt a zapadli jsme," uvedl Loprais, kterému následně pomáhal týmový kolega Marcel van Vliet. "Moc mu děkujeme. Ztratili jsme hodinu, ale budeme bojovat dále, i když to nebude jednoduché," dodal pilot, který dnes slaví 35. narozeniny.

Nejlepším českým pilotem kamionu byl v pátek Martin Kolomý, jenž po problémech v předešlých dvou dnech tentokrát dojel do cíle šestý. "Tahle etapa se mi moc líbila, to je přesně pro mě. O den dříve jsme dali naší tatřičce trochu za uši a teď trochu taky. Trefili jsme nějaký kámen a odnesl to rám. Naštěstí je tatrovácký rám nesmrtelný..." uvedl Kolomý, jenž postoupil v průběžném pořadí na 9. místo.

Vrátnému zůstal volant v ruce

Propad o jedno místo zaznamenal Tomáš Vrátný, který byl po dvou časech v elitním desítce třináctý. Důvodem propadu byl ukroucený volant. "Projížděl jsem velkou dírou a škrtl jsem kolem o stěnu. Vytrhlo mi to volant z ruky, a když jsem volant pevně chytil, tak jsem ho prostě ukroutil z násady, na které byl uchycený," popsal Vrátný začátek problému.

"Zní to poměrně legračně, ale moc směšné to nebylo. Zvláště když jsme na výjezdu ze zatáčky potřebovali zatočit a místo toho jsme pokračovali rovně," doplnil.

Posádce se sice podařilo volant rychle připevnit zpět, ale ideální to nebylo. "Bylo to velice nepříjemné v tom, že volant se protáčel, takže jsem nejel moc rychle, protože jsem se bál prudkých zatáček a nechtěl jsem zbytečně riskovat," uvedl šéf týmu Bonver Dakar Projekt.

Mimo měřený úsek techniku spravil i díky asistenci posádky Buggyry Kolomého, kterému o den dříve pomáhal on. "Pokračujeme dále, jdeme systematicky za tím, co chceme," dodal Vrátný, který je průběžně jedenáctý.

Stále nejistý je osud Martina Macíka mladšího, který ve čtvrtek neabsolvoval stanovenou trať a čeká na rozhodnutí jury, zda bude moci s penalizací pokračovat dál. V pátek byl pilot Liazu desátý, v oficiální výsledkové listině ale chybí. Podle informací týmu Buggyra dál pokračovat nebude.

Motorkáře čeká vytoužené volno

Motocyklisté mají dnes den volna, po kterém bude jako nejlepší Čech pokračovat David Pabiška. V pátek však měl i on problémy. "To, co se mi stalo v pátek, se mi ještě nikdy nestalo. Dnes na druhém kilometru jsem si přirazil nohu ke kamenu a motorce a svléklo mi to botu. Takže jsem si ji vytáhl," uvedl Pabiška.

Horší moment přišel o 18 km dál. "Na pískové planině jsem z toho vystoupil tak, že jsem si myslel, že se ta zeměkoule nikdy nezastaví, jak jsem se kutálel. V kariéře jsem ještě takový pád neměl, tenhle pád byl nejhorší," řekl jezdec týmu SP Moto.

Při nehodě si navíc poranil kotník a palec. "Naštěstí motorce se nic moc nestalo," oddechl si Pabiška, který v etapě obsadil 39. místo a porazili jej týmový kolega Milan Engel i Ondřej Klymčiw.

Ideálně etapa neprobíhala ani z pohledu Klymčiwa, který měl poškozenou jednu z benzinových nádrží. "Doslova mi tam lil benzín z motorky. Chvíli jsem se to pokoušel opravit, ale na závadu jsem nepřišel, tak jsem přepnul na přední nádrž a tím se problém dočasně vyřešil. Etapa se mi líbila, ale byla technicky velice náročná. Radši jsem volil bezpečnější tempo," uvedl Klymčiw, jenž je průběžně na 35. místě. Na jedenatřicátého Pabišku ztrácí jedenáct minut.

Podívejte se na oficiální shrnutí pátečního dění na Rallye Dakar:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy