Smrž vyjede do závodu superbiků v Brně ze třetí řady

21. 7. 2012 18:17
Jakub Smrž
Jakub Smrž | Foto: Reuters

Brno -Jakub Smrž na ducati vyjede do nedělního závodu mistrovství světa superbiků v Brně ze třetí řady. V dnešní kvalifikaci skončil jediný český jezdec v tomto seriálu desátý.

Nejrychlejší byl Brit Tom Sykes na kawasaki. Vedoucí jezdec průběžného pořadí a jedenáctinásobný vítěz brněnských závodů Ital Max Biaggi vypadl překvapivě hned v první části superpole, v níž skončil na čtrnáctém místě.

Smrž zahájil superpole devátým časem a ztrátou 422 tisícin na vedoucího Marka Melandriho z Itálie. Další pokračování kvalifikace ale provázely komplikace.

Ve druhé superpole po čtyřech minutách začal kouřit motor stroje jiného Itala Davida Giugliana. Na trať se dostal olej, na kterém upadli za ním jedoucí jeho krajan Ayrton Badovini a Španěl David Salom.

Kvalifikaci ovlivnila kolize i déšť

V kačírku skončil rovněž Smrž a v další zatáčce Giugliano. Poslední dva vyvázli bez zranění, Badovini a Salom utrpěli pohmožděniny a do závěru kvalifikace nenastoupili.

Úklid trati si vyžádal téměř hodinovou přestávku, během níž stačili mechanici upravit poškozené stroje. Těsně před vyjetím do druhé části ale začalo pršet, jury prohlásila superpole za takzvanou mokrou variantu a dvanáctka jezdců se v ní utkala o pozice na startu v dvacetiminutové jízdě.

Sykes v šestém okruhu zajel čas 1:58,010, na který už nikdo neměl, a získal posedmé v této sezoně pole position. Smrž za ním zaostal o 1,861 sekundy.

Kvalifikace na závod mistrovství světa superbiků v Brně:

1. Sykes (Brit./Kawasaki) 1:58,010, 2. Checa (Šp./Ducati) -0,460, 3. Laverty (Ir./Aprilia) -0,731, 4. Giugliano (It./Ducati) -0,779, 5. Melandri (It./BMW) -0,875, 6. Rea (Brit./Honda) -1,550, ...10. Smrž (ČR/Ducati) -1,861.