22. 7. 2007 8:39
Český jezdec na MS superbiků pojede v Brně ze čtvrté řady
Jakub Smrž ve svém boxu po odjetém super pole.
Jakub Smrž ve svém boxu po odjetém super pole. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Jakub Smrž se po dvou hodinových kvalifikacích vešel do elitní šestnáctky závodníků a po závěrečném superpole odstartuje ze čtvrté řady.

Český jezdec sedlající Ducati si v poslední části kvalifikace, sestávající z jednoho rychlého kola, pohoršil o příčku oproti původnímu umístění po druhé části boje o místa na startovním roštu.

Dále čtěte:

Do obou nedělních jízd se vydá ze šestnáctého místa na startovním roštu.

Smrž jedoucí na stroji italské stáje Caracchi  v superpole nestačil na svůj nejlepší kvalifikační čas, byl o šest desetin sekundy pomalejší.

"Dopoledne se nám všechno dařilo. Nastavení stroje bylo výborné. Problémy přišly v tréninku před superpole, kdy začal odcházet motor. Při superpole to vrcholilo. Teď jsme motor vyměnili," řekl Jakub Smrž v brněnských boxech v sobotu podvečer.

To už měl za sebou spoustu setkání s fanoušky i fotografování s elitními motocyklovými sbory policie a armády. Horký den zvládal dobře, vždyť u jejich rodinného stanu v pedoku Masarykova okruhu byl i pěkný nafukovací bazének.

"Taky jsem si smočil nohy," řekl s úsměvem Smrž, který se před nedělním závodem chce ze všeho nejvíc dobře vyspat.

Na nejrychlejšího muže kvalifikací, jímž byl Norijuki Hagu na Yamaze, ztratil 3,252 vteřiny. Haga se stal vůbec prvním superbikerem, jenž na Masarykově okruhu zvládl zajet jedno kolo pod dvě minuty.

Do první řady se vedle něj postaví Ital Max Biaggi se Suzuki, obhájce titulu Troy Bayliss za řídítky Ducati a lídr mistrovství světa James Toseland s Hondou.

Motocyklům Ducati Brno nesedí. Už loni zde tovární tým zažil doslova propadák. Letos se Bayliss dostal do první řady, ale přesto nebyl spokojený.

"Pořád se tu trápíme. Nevíme v čem je problém, jinak ho už dávno opravíme," uvedl Australan pro Aktuálně.cz.

Další Češi už na superpole nedosáhli. Jiří Dražďák na Yamaze na osmnáctém místě zaostal od TOP16 o více než vteřinu. Třetí český zástupce mezi superbiky, Michal Čihák v sedle Suzuki, obsadil 22. místo.

Pro první šestnáctku ale kvalifikace prakticky teprve začíná. Dosavadní časy se mažou a bude rozhodovat jediné rychlé kolo. Do něj pojedou jezdci v obráceném pořadí, tedy od šestnáctého po prvního.

Ve světovém šampionátu supersportů nejlepší pozici na neděli získal suverén letošního ročníku, Turek Sofuoglu na Hondě.

Radek Rous (vlevo) a Michal Filla ve své stáji a v naprosté pohodě před kvalifikačním tréninkem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na dvojici jezdců znojemského týmu KRTZ s Yamahami zbyla místa až v poslední třetině výsledkové listiny. Lépe na tom byl Radomil Rous - 27, Michal Filla byl 35.

Další sérií, která má sobotní kvalifikaci za sebou, je ME superstocků 600. Zde byl nejrychlejší Nizozemec Roy Ten Napel s Yamahou. Z tria českých účastníků se nejlépe vedlo Michalu Šemberovi.

Mladík sedlající Hondu stáje Ten Kate byl pátý, tedy těsně za první startovní řadou.

Jen tři místa za ním zůstal Patrik Vostárek na Hondě. Ondřej Ježek s Kawasaki obsadil 18. příčku.

V Poháru FIM superstock 1000 si mladší ze Smržů, Matěj, zajel o jednu pozici lepší kvalifikaci než jeho bratr. Miloš Urbanec obsadil 33. místo.

Na závěr žhavého brněnského dne se konal dramatický závod ME superstocků 600. Stále zaplněné ochozy fandily Michalu Šemberovi v boji s elitou.

Mladý jezdec sice mírně zaostal v prvním kole, ale z devátého místa se v cíli šestikolového závodu protlačil na šestou příčku. Stylem start - cíl zvítězil Ital Colucci z "juniorky" Ducati.

Šemberova radost neměla dlouhého trvání. Jeho stroj Honda neprošel pozávodní technickou přejímkou, a tak byl jezdec diskvalifikován. Nebyl jediný, podobně se vedlo i Švýcarovi Junodovi.

Další český jezdec Patrik Vostárek si v konečném upraveném pořadí dojel pro desáté místo a  Ondřej Ježek byl o čtyři horší.

Výsledky - kvalifikace:
MS superbike:
1.Haga (Jap. - Yamaha) 1:59,603, 2. Biaggi (It. - Suzuki) -0,415, 3. Bayliss (Austr. - Ducati) -0,431, 4. Toseland (Brit. - Honda) -0,632, 5. Corser (Austr. - Yamaha) -0,648, 6. Kagajama (Jap. - Suzuki) -1,276,..., 16. J. Smrž (Česko - Ducati) -3,252, ..., 18. Dražďák (Česko - Yamaha), 22. Čihák (Česko - Suzuki).
MS supersport:
1. Sofuoglu (Tur. - Honda) 2:04,871 min., 2. Parkes (Austr. - Yamaha) -0,576, 3. Brookes (Austr. - Honda) -0,633, ..., 27. Rous (Česko - Yamaha) -2,862, 35. Filla (Česko - Yamaha) -4,271.
ME superstock 600: 1. Ten Napel (Niz. - Yamaha) 2:09,318, 2. Berger (Fr. - Yamaha) - 0,143, 3. Barrier (Fr. - Yamaha) - 0,637,.., 5. Šembera (Česko - Honda) - 1,244, 8. Vostárek (Česko - Honda) -1,455, 18. Ježek (Česko - Kawasaki) -2,307.
FIM superstock 1000 cup:
1. Canepa (It.- Ducati) 2:06,060, 2. Badovini (It. - MV Agusta), 3. van Keymuelen (Belg. - Yamaha), ..., 15. M. Smrž (Česko - Honda), 33. Urbanec (Česko - Suzuki).

Závod - ME superstock 600: 1. Colucci (It. - Ducati), 2. Barrier (Fr. - Yamaha), 3. Berger (Fr. - Yamaha),.. 10. Vostárek (Česko - Honda) -1,455, 14. Ježek (Česko - Kawasaki) -2,307.