"Slepý bandita" pokořil mostecký okruh. V závodním autě a za pomoci navigátora

rav rav
26. 5. 2020 17:26
I když ostrá závodní sezona ještě nezačala, mostecký okruh má už nyní první letošní rekord. Je výjimečný, postaral se o něj totiž nevidomý jezdec Petr Haluška. V závodním Renaultu objel mostecký autodrom za čtyři minuty.

V pondělí se nad Mostem střídaly přeháňky s chvilkovými záblesky sluníčka. Pro závodní piloty a jejich stroje to nebyly zrovna podmínky vhodné pro zdolávání rekordů. Přesto jeden takový padl.

Postaral se o něj třicetiletý nevidomý masér Petr Haluška. S bravurou zkušeného pilota usedl za volant závodního Renaultu Clio v barvách týmu Buggyra Zero Mileage Racing a beze strachu se vydal zdolat 4222 metrů dlouhou výzvu zvanou Autodrom Most.

Vedle "Slepého bandity", jak si Haluška říká, usedl po vzoru paralympijských závodů nevidomých jeho trasér. Role navigátora se ujal Jaroslav Ševčík z firmy 301 specializované na závodní simulátory.

"Musel jsem se pekelně soustředit, pořád mluvit. Ale myslím, že jsme se sehráli. Přiznávám ale, že při ostré premiéře jsem se zapotil. V jednu chvíli jsme totiž skončili mimo dráhu, málem jsem prošlápl podlahu," uvedl kopilot.

Dvojice v červeno-černém Cliu se vydala ke dvěma měřeným pokusům, z nichž vyšel výsledný nejlepší čas na jedno kolo 4:42 minuty a maximální rychlost 101 km/h.

"Mám hroznou radost, že se to povedlo. Je to samozřejmě i o bezpečnosti, zpočátku jsem jel opatrně. Věřím, že ještě dostanu příležitost, abych se mohl zlepšovat. Všem, kteří mi tohle umožnili, chci moc poděkovat. A samozřejmě, nedokázal bych to bez svého navigátora. Určitě si prožil více strachu než já," uvedl v boxech šťastný Haluška, který už řídil dokonce i tank.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Běloruská policie při nedělních demonstracích proti režimu Alexandra Lukašenka zatkla 442 lidí

Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v hlavním městě Minsku. Ve vazbě je jich do verdiktů ve správních řízeních kvůli narušení veřejného pořádku zatím drženo 330. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by s odvoláním na údaje poskytnuté dnes ministerstvem vnitra.

V Bělorusku se konají demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka, vládnoucího už 26 let, a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

V neděli se v Minsku a řadě dalších měst opět konaly velké protesty. Zpravodajové ruských sdělovacích prostředků odhadli účast jen v běloruské metropoli na 50 000 až 70 000 lidí. Běloruské ministerstvo vnitra tvrdilo, že účastníků bylo v Minsku nejvýše 18 000 a že jejich počet v celé zemi se celkem pohyboval kolem 20 000.

Zdroj: ČTK
Další zprávy