"Slepý bandita" pokořil mostecký okruh. V závodním autě a za pomoci navigátora

rav rav
26. 5. 2020 17:26
I když ostrá závodní sezona ještě nezačala, mostecký okruh má už nyní první letošní rekord. Je výjimečný, postaral se o něj totiž nevidomý jezdec Petr Haluška. V závodním Renaultu objel mostecký autodrom za čtyři minuty.

V pondělí se nad Mostem střídaly přeháňky s chvilkovými záblesky sluníčka. Pro závodní piloty a jejich stroje to nebyly zrovna podmínky vhodné pro zdolávání rekordů. Přesto jeden takový padl.

Postaral se o něj třicetiletý nevidomý masér Petr Haluška. S bravurou zkušeného pilota usedl za volant závodního Renaultu Clio v barvách týmu Buggyra Zero Mileage Racing a beze strachu se vydal zdolat 4222 metrů dlouhou výzvu zvanou Autodrom Most.

Vedle "Slepého bandity", jak si Haluška říká, usedl po vzoru paralympijských závodů nevidomých jeho trasér. Role navigátora se ujal Jaroslav Ševčík z firmy 301 specializované na závodní simulátory.

"Musel jsem se pekelně soustředit, pořád mluvit. Ale myslím, že jsme se sehráli. Přiznávám ale, že při ostré premiéře jsem se zapotil. V jednu chvíli jsme totiž skončili mimo dráhu, málem jsem prošlápl podlahu," uvedl kopilot.

Dvojice v červeno-černém Cliu se vydala ke dvěma měřeným pokusům, z nichž vyšel výsledný nejlepší čas na jedno kolo 4:42 minuty a maximální rychlost 101 km/h.

"Mám hroznou radost, že se to povedlo. Je to samozřejmě i o bezpečnosti, zpočátku jsem jel opatrně. Věřím, že ještě dostanu příležitost, abych se mohl zlepšovat. Všem, kteří mi tohle umožnili, chci moc poděkovat. A samozřejmě, nedokázal bych to bez svého navigátora. Určitě si prožil více strachu než já," uvedl v boxech šťastný Haluška, který už řídil dokonce i tank.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupla o dva body na hodnotu 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.

Důvěra firem se v lednu zvýšila zejména v průmyslu a stavebnictví. "Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy