Slavné návraty legend. Od Aliho až po Schumachera

Martin Jůzek
31. 7. 2009 8:00
Příběhy pěti legend, které se vrátily ke sportu
Michael Schumacher se vrací do F1
Michael Schumacher se vrací do F1 | Foto: Reuters

Praha - Znal je celý svět a přesto se rozhodli, nebo museli ukončit kariéru. Posléze však svou slávu oprášili.

Kdo patří mezi nejslavnější sportovní osobnosti, které se s pompézností jim vlastní vrátily před fanoušky?

Deník Aktuálně.cz vybral pět legend. Nechybí mezi nimi Michael Schumacher, který ve středu oznámil svůj comeback do formule jedna, kde znovu spojí své jméno s Ferrari.

Zařadil se po bok boxera Muhammada Aliho, basketbalisty Michaela Jordana, tenistky Martiny Navrátilové a cyklisty Lance Armstronga, jenž se rovněž vrátil tento rok.

Čtěte dále: Bůh se vrací. Německo oslavuje návrat Schumachera

Muhammad Ali (box)

Muhammad Ali
Muhammad Ali | Foto: Internet

Jméno Muhammad Ali slyšel asi každý. Nemusí člověk znát box, aby věděl, že tento fenomenální Američan existoval a že jeho příběh vešel do dějin. Stačilo ale málo a sportovec tmavé pleti by nikdy nedosáhl toho, po čem toužil.

Narodil se jako Cassius Marcellus Clay junior a pod tímto jménem také vstoupil do ringu.

Poté uvedl, že vyznává islám a změnil si jméno. Bylo mu pětadvacet let, když odmítl narukovat do armády během války ve Vietnamu. Vše dohromady, světová asociace boxu mu v roce 1967 odebrala licenci, tituly a Ali nemohl pokračovat v kariéře.

Navíc byl odsouzen na pět let do vězení, což byla reakce na odmítnutí vojenské povinnosti. Po třech letech však byl propuštěn a vrátil se i k boxu. Hned svůj první zápas po nucené přestávce vyhrál a plný vášně pokračoval.

Přišla "bitva století", v níž prohrál s Joem Frazierem. Šlo o Aliho první porážku v karéře.

Ale on se nevzdal a v roce 1974 získal titul po zápase nazvaném "Rumble in the Jungle" (hrálo se v africké Kinshase). Svému příteli, jímž byl favorizovaný George Foreman, nedal šanci a zvítězil

Magazín Sports Illustrated a stanice BBC ho vyhlásily sportovcem 20. století.

Michael Jordan (basketbal)

Foto: Wikimedia Commons

Málokdo proslavil basketbal jako on. Aby také ne, když se na palubovkách pod dvěma koši proháněl do čtyřiceti let.

Jordan se dostal do NBA po tradičních amerických začátcích, kdy hrál ve školním a později univerzitním týmu. Slavnou National Basketball Association okusil poprvé v roce 1984.

Draftovalo jej Chicago a toto spojení se později ukázalo být jako osudové. Stal se trojkou draftu, prvním, koho si "Býci" vybrali. Udělali dobře, mladý hráč se hned stal hvězdou. S průměrem 28 bodů na zápas jej fanoušci hned v prvním roce poslali do All Star Game.

Nejúspěšnější léta přišla v období 1991 - 1993, kdy s Chicagem třikrát vyhrál titul a na barcelonské olympiádě získal druhé zlato. Potom však zčistajasna spadl na zem.

Skandálně byl chycen při gamblerství krátce před zápasem. Několik měsíců nato prohlásil, že končí kariéru.

Později přiznal, že za jeho rozhodnutím nebyla upadající chuť k basketbalu, ale vražda jeho otce. Trvalo rok a půl, než se vrátil s pouhými dvěma slovy "Jsem zpět". Zase získal s Chicagem tři tituly a zase skončil. To se psal rok 1999.

Oznámil, že žádný návrat nechystá. Pak ovšem koupil podíl v klubu Washington Wizards a v roce 2001 si řekl, že mu pomůže i na palubovce. Kvůli zranění toho tolik nenahrál, ale stejně - během kariéry nasbíral neuvěřitelných 32 292 bodů.

Martina Navrátilová (tenis)

Martina Navrátilová s trofejí pro vítěze smíšené čtyřhry na US Open.
Martina Navrátilová s trofejí pro vítěze smíšené čtyřhry na US Open. | Foto: Reuters

Česká stopa mezi sportovními legendami se narodila v roce 1956 v Praze. Tenis začala hrát od útlého věku a hned v patnácti letech vyhrála mistrovství republiky. O tři roky později po US Open emigrovala do Spojených států.

Netrvalo dlouho a vyhrála první Grand Slam - jeden ze čtyř neujuznávanějších turnajů na světě - a stala se v roce 1978 světovou jedničkou. Kde jinde než na Wimbledonu, který později ovládla ještě osmkrát.

Památnou soupeřkou jí byla Chris Evertová.

Odehrály mezi sebou celkem osmdesát zápasů a v sedmdesátých letech se spíše dařilo o dva roky starší tenistce z Floridy. Poté ale dominovala Navrátilová a vylepšila statistiku na 43 výher oproti 37 porážkám.

Zatímco Evertová už v devadesátých letech nehrála, česká rodačka ano. A dokonce do roku 1994, kdy se ještě dostala do finále Wimbledonu. Pak ukončila kariéru - asi sama nečekala, že by se ještě na kurty vrátila.

Opak byl pravdou. K tenisu, který jí chyběl, se vrátila v roce 2000 a ačkoliv se traduje, že nastupovala k samým méně náročným zápasům ve čtyřhře, není to pravda.

Dokonce v roce 2004 vyhrála první kolo právě na travnatém Grand Slamu v Londýně. Stala se tak v 47 letech nejstarší hráčkou, jíž se to podařilo. Navíc vyhrála dvakrát titul v mixu - jednou ve Wimbledonu, poté v roce 2006 na US Open.

Právě tím před třemi roky ukončila kariéru. Asi definitivně. S bilancí 1304 výher a 144 porážek.

Čtěte také: Navrátilová se dočkala. Tenisová legenda je opět Češkou

Lance Armstrong (cyklistika)

Lance Armstrong na startu - bez vysílačky
Lance Armstrong na startu - bez vysílačky | Foto: Reuters

Muž, který proslavil cyklistiku jako málokdo jiný. Armstrong bude asi navždy symbolem tohoto sportu.

Proč jen asi navždy? Například ve Francii ho někteří fanoušci nemají rádi. Je to sice sedminásobný vítěz Tour de France a nikdy nebyl pozitivně testován na doping, ale podezření na používání zakázaných látek u něj existovalo.

Zpět k jeho kariéře. V osmdesátých letech, v době, kdy byl teenagerem, zkoušel štěstí v triatlonu. Sport, který kombinuje plavání, cyklistiku a běh, mu celkem šel. Ale zjistilo se, že nejlepší je právě na kole.

Jako jednadvacetiletý se dostal na olympiádu do Barcelony a úspěšný život sportovce mohl začít. Úspěšný, leč plný nástrah.

Krátce po dalších hrách v Atlantě v roce 1996 ale lékaři zjistili, že má rakovinu. Ihned musel na operaci a podrobil se chemoterapii. Ta skončila po dvou měsících a málokdo předpokládal, že Armstrong se vrátí k cyklistice.

Jenže on se vrátil a plný odhodlání. Po rok a půl dlouhé pauze začal trénovat a hned v roce 1999 vyhrál svou první Tour de France. Žlutý trikot pro vítěze nejslavnějšího závodu oblékal ještě v dalších šesti letech.

Poté skončil. Podobně jako v případě Jordana se ale konal ještě jeden comeback.

Nečekanou zprávu rozhlásil do světa na podzim minulého roku, kdy prohlásil, že se vrací k cyklistice. Cíl startovat na Tour se mu splnil, vyhrát se mu ale nepovedlo. Skončil v barvách Astany třetí, když vyhrál jeho stájový kolega Contador.

Čtěte více: Cyklista Armstrong se vrací. Kvůli boji s rakovinou

Michael Schumacher (formule)

Bývalý šampion Michael Schumacher sleduje sobotní trénink formule 1.
Bývalý šampion Michael Schumacher sleduje sobotní trénink formule 1. | Foto: Reuters

Poslední případ slavného návratu má na svědomí Michael Schumacher.

Německá ikona motorismu je také rekordmanem co se týče vítězství. S formulí jedna začal už v roce 1991, v době, kdy mu bylo dvaadvacet let. Tehdy asi málokdo tušil, že z něho bude taková hvězda.

Šanci mu dal Eddie Jordan, ale po jednom (nedokončeném) závodě Schumacher přešel do lepšího Bennettonu. Tam začala jeho první úspěšná éra. Po roce poprvé vyhrál, o dva roky později získal první titul.

Když jej obhájil, přešel do Ferrari. U italského týmu se nejprve trochu trápil, vše vyvrcholilo v sezoně 1997, kdy zřejmě úmyslně při posledním závodě narazil do Villeneuva a z celého ročníku jej komisaři diskvalifikovali.

Ovšem "Schumi" se dočkal - od roku 2000 do roku 2004 se mu povedlo vyhrát mistrovství světa F1 pětkrát za sebou, čímž se stal nejúspěšnějším pilotem v historii. Dva roky nato ukončil kariéru.

Teď se do kokpitu vrací. Kvůli nehodě Felipe Massy potřebovalo Ferrari pomoc a německá legenda kývla.

Čtěte dále: F1 má úžasný příběh. Schumacher ale riskuje pověst

 

 

Právě se děje

Další zprávy