Skutečná Škoda Fabia R5 se představí až za rok

Rallye Bohemia: Nová soutěžní Škoda i unikát za miliony
Fin Lappi je šampionem své vlasti a teď velmi úspěšně útočí na titul mistra Evropy.
Mistr světa z roku 1977 Sandro Munari při rozhovoru na startovní rampě Rallye Bohemia.
Munari byl v 70. letech hvězdou Lancie, ale s prototypem skupiny B pod kódovým označením 037 Rally se už nesvezl. Dnes se cena tohoto unikátu odhaduje na 500 000 eur, tedy téměř 14 milionů korun.
Úřadující mistr Václav Pech v Mini John Cooper Works při první městské rychlostní zkoušce. Pech dlouho vedl, pak ale havaroval.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
14. 7. 2014 15:47
Zřejmě při příštím ročníku Rallye Bohemia za rok by se měla odehrát oficiální soutěžní premiéra nové závodní Škody Fabia v provedení R5.

Mladá Boleslav - Zřejmě při příštím ročníku Rallye Bohemia za rok by se měla odehrát oficiální soutěžní premiéra nové závodní Škody Fabia v provedení R5. Právě k naplnění takového scénáře podle informací online deníku Aktuálně.cz směřuje úsilí týmu Škoda Motorsport.

„Zatím nebylo stanoveno žádné konkrétní datum homologace ani premiéry,“ uvedl na přímý dotaz mluvčí týmu Karel Pokorný.

Bílá testovací Fabie, která se o minulém víkendu proháněla po rychlostních zkouškách letošní Rallye Bohemia, měla ve svých útrobách pohonnou jednotku a převodovku splňující regule pro skupinu R5. Šlo tedy o benzinovou turbodmychadlem přeplňovanou šestnáctistovku spojenou s pětistupňovou převodovkou, jinak ale podle Pokorného jednalo o vůz současné specifikace S 2000.

Skutečná Fabia R5 zatím neexistuje. „Stavět ji začneme až po odtajnění nové generace Škoda Fabia, tedy v nadcházejících měsících,“ informoval Pokorný.

Škoda zatím ještě nerozhodla, do jakých šampionátů svůj nový závodní vůz nasadí. Je ale pravděpodobné, že se to nebude lišit od současného programu týmu Škoda Motorsport.

Největší počet testovacích kilometrů s technikou budoucí Fabie R5 dosud podle Pokorného absolvovali Jan Kopecký a finský jezdec Esa Pekka Lappi. Právě ten také s bílým testovacím vozem odjel mimo pořadí víkendovou "Bohemku".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy