Šlo mi o život, přiznal bývalý šampion. Seriál IndyCar začal velkou bouračkou

Nová sezona zámořských formulí IndyCar začala na okruhu Barber Motorsports Park velkou bouračkou. Části monopostů při ní létaly vzduchem a jezdci pak za své zdraví děkovali ochraně hlavy zvané aeroscreen.
Podívejte se na havárii po startu závodu IndyCar Grand Prix of Alabama. | Video: IndyCar Media

Závod s krkolomným označením Honda Indy Grand Prix of Alabama presented by AmFirst odstartoval letošní sezonu zámořské formulové série IndyCar. A hned po pár stovkách metrů došlo k velkému karambolu.

Všechno začal Josef Newgarden, jehož monopost se po příliš širokém výjezdu do kopce "roztancoval" po trati. Do něj v plné rychlosti vrazil vůz talentovaného mladíka Coltona Herty. Pak už následovala řetězová reakce, do níž se zapojil i bývalý šampion Ryan Hunter-Reay.

Ten byl po nevydařené kvalifikaci až ve druhé desítce pořadí, proto v rychlosti přes 185 km/h vletěl do prostoru posetého troskami celé řady nabouraných formulí.

Američan neměl kam uhnout, takže následovala tvrdá rána. Přitom mu pravé přední kolo z Newgardenova vozu proletělo kolem hlavy, od fatálního nárazu závodníka zachránil jen speciální ochranný štít.

"Na tenhle víkend velice rád zapomenu. Po nevydařené kvalifikaci závod skončil dřív, než vůbec začal. Jsem nesmírně vděčný aeroscreenu, pravděpodobně mi zachránil život," uvedl 40letý pilot.

Závod na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě pokračoval pod žlutými vlajkami. Po 90 kolech a několika dalších haváriích se z premiérového triumfu radoval španělský jezdec Alex Palou. Expilot F1 Romain Grosjean obsadil při své zámořské premiéře desáté místo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 35 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy