Sébastien Loeb se stal poosmé mistra světa v rallye

ČTK ČTK
11. 11. 2011 19:20
Jeho konkurent Hirvonen totiž po havárii odstoupil

Builth Wells - Francouz Sébastien Loeb má definitivně jistý osmý titul mistra světa v automobilových soutěžích. Jeho soupeř Mikko Hirvonen z Finska po dnešní nehodě odstoupil ze závěrečné soutěže sezony v Británii, a přišel tak i o teoretickou šanci na předstižení krále světové rallye.

Hirvonen ztrácel před Britskou rallye na Loeba osm bodů a potřeboval jej na náročných tratích ve Walesu porazit. Až do sedmé rychlostní zkoušky s ním sváděl vyrovnaný boj, ale na čtvrtém dnešním měřeném testu neudržel svou fiestu na trati a při nárazu o pařez poškodil chladič motoru. Erzetu sice dokončil, ale při následné cestě do servisu musel svůj vůz odstavit.

"Na trati to hodně klouzalo a já přijel do zatáčky moc rychle. Jel jsem bokem a zadní částí vozu vrazil do svahu. Pak jsem udělal hodiny a předkem narazil do svahu, kde byl pařez," popsal Hirvonen nehodu pro web wrc.com. Z poškozeného chladiče mu vytekla kapalina a jednatřicetiletý Fin byl nucen z rallye odstoupit.

Čtěte také:
VIDEO Loeb vyhrál Katalánskou rallye a zvýšil náskok

Hirvonen se sice mohl teoreticky do soutěže v sobotu vrátit na základě pravidla takzvané superrallye, ale tiskový mluvčí továrního týmu Ford Mark Wilford večer potvrdil, že se tak nestane. "Je definitivně ze hry. Nebude pokračovat," řekl Wilford agentuře Reuters.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen | Foto: Reuters

Jedenatřicetiletý Fin by i v případě návratu měl jen malou šanci na zisk titulu. Musel by se posunout na bodované pozice, navíc by z rallye musel odstoupit i Loeb, jenž po první etapě vede s náskokem jedné sekundy před jiným Finem Jarim-Mattim Latvalou. "Šance na titul je pryč," přiznal smutně Hirvonen už odpoledne.

Loeb svůj další úspěch zatím nekomentoval, v průběhu dne pouze uvedl, že dokud se Hirvonen v sobotu nepostaví na start, není nic jistého. "Byl to velký boj s Mikkem a teď to vypadá o něco jednodušeji. Hotové to ale není. Pokud budeme mít jistotu, že máme titul, pojedeme na vítězství. V opačném případě se na to budeme muset podívat trošku jinak," uvedl Loeb, který už po Hirvonenově odstoupení lehce zpomalil a jel více na jistotu. Podstatné totiž pro něj je, aby dojel do cíle na lepší pozici než finský rival.

V premiéře ve voze WRC naboural i Prokop

Podobně jako Hirvonen dopadl při své premiéře za volantem vozu kategorie WRC Martin Prokop. Český jezdec poškodil zavěšení kola již v šesté erzetě a musel z rallye odstoupit.

Martin Prokop
Martin Prokop | Foto: Jipocar Racing

Předtím se Prokop, který doposud startoval s vozem kategorie S2000, držel těsně za elitní desítkou. Po pátém testu byl jedenáctý s odstupem 1:38 minuty za Loebem. V jeho případě by měl být sobotní návrat na start jistý.

"Byla to klasická chyba. Byl jsem širší v nájezdu, ale zrovna tahle zatáčka byla užší. Spadli jsme do potoka, který byl zakončený skálou, vymrštil nás do vzduchu a po pádu na zem jsme nemohli jet dál," popsal Prokop nehodu, při které se mu porouchaly brzdy a rameno diferenciálu. "Je to nepříjemné na začátek, ale počítali jsme s tím, že se něco podobného může stát," dodal smířlivě.

Martin Semerád, který na britských ostrovech bojuje o posun na celkově třetí místo v kategorii produkčních vozů, je devatenáctý v celkovém pořadí. V PWRC je třetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy