Hlavně zůstaň na asfaltu, radí soupeř legendě rallye Loebovi při debutu v DTM

Radek Vičík Radek Vičík
29. 4. 2022 16:05
Devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb dokazuje, že je schopný závodit skoro se vším. O víkendu ho čeká debut v šampionátu sportovních vozů DTM.
Sébastien Loeb při testech Ferrari před sezonou DTM
Sébastien Loeb při testech Ferrari před sezonou DTM | Foto: Geoffrey Meuli / Red Bull Content Pool

Získal devět titulů mistra světa v rallye. Jako jediný pilot dokázal vyhrát závod ve třech mistrovstvích světa pod patronací Mezinárodní automobilové federace FIA (rallye, cestovní vozy a rallyekros). Byl celkově druhý v Le Mans. Drží rekord legendárního závodu Pikes Peak pro automobily se spalovacím motorem. Na Rallye Dakar vyhrál 16 etap.

To byl výčet jen některých úspěchů legendy motoristického sportu Sébastiena Loeba. 48letého Francouze teď čeká další zajímavý debut. Ve Ferrari týmu AlphaTauri AF Corse nastoupí o víkendu do dvojzávodu DTM na okruhu v Portimau.

V Portugalsku bude zaskakovat za Novozélanďana Nickla Cassidyho, kterého ve stejném termínu čekají závody elektrických formulí E v Monaku.

Ale Loeb není jen nějaký VIP záskok kvůli publicitě. Má na kontě už několik závodů se sportovními vozy. Ostatně jeho tým Sébastien Loeb Racing má s "gétéčky" dlouholeté zkušenosti a v jeho barvách se svezl i sám majitel.

Šampionát DTM se dlouho držel vlastních technických norem, které ale byly drahé a závody postupně opouštěla jedna značka za druhou. Loni přešlo DTM na celosvětově uznávanou platformu GT3, a hned přišlo oživení.

V této sezoně bude na startu šest značek, mezi nimi opět i Ferrari. Jeho vozy připravuje zkušený italský tým AF Corse ve spolupráci s Red Bullem. Právě jeho chráněnec Alexader Albon loni v DTM jezdil, načež se letos vrátil do F1, byť v barvách Williamsu.

Sébastien Loeb při testech Ferrari před sezonou DTM
Sébastien Loeb při testech Ferrari před sezonou DTM | Foto: Geoffrey Meuli / Red Bull Content Pool

Loeb se představí v tom samém týmu. Kromě toho letos startuje ve vybraných podnicích MS v rallye, má už za sebou Dakar a pojede i v šampionátu elektrických SUV Extreme E.

"Vždycky jsem si užíval změnu. DTM je slavný seriál, takže když přišla ta možnost v něm jet, ani na chviličku jsem neváhal. Je to velká výzva, protože tady se jezdecký styl od rallye výrazně liší," přiznal rodák z Alsaska-Lotrinska.

I když Francouzovy výsledky vzbuzují úctu, budoucí soupeři se ho nijak nebojí. "Hovořil jsem s ním a říkal jsem mu, že musí hlavně zůstat na asfaltu," utahoval si z Loeba a jeho umění jízdy na šotolině úřadující šampion DTM Maximilian Götz.

"Pro mě je Loeb nezpochybnitelný hrdina, je na stejné úrovni jako Michael Schumacher a Valentino Rossi. Bojovat na trati s takovou hvězdou je skvělé," dodal německý pilot, který bude letos startovat s prominentním číslem 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy