Schumacher domlouval Massovi. Téma je soukromé, řekl

Ivo Pospíšil
29. 7. 2010 16:40
Až budu týmová dvojka, přestanu závodit, říká Massa
Felipe Massa
Felipe Massa | Foto: Reuters

Hungaroring - Velkou vlnu nespokojenosti a rozhořčení sebou přinesla poslední Velká cena Německa vozů formule 1.

Ještě několik desítek hodin po konci hlavního závodu se přetřásalo kontroverzní vítězství Fernanda Alonsa z Ferrari. Nešlo o to, že vyhrál, šlo o styl, jakým toho dosáhl.

Čtěte také:
Schumacher hájí Ferrari: Chápu je, udělal bych to také
Ferrari vzkazuje: Jste pokrytci. Týmová režie byla vždy
Viceprezident FIA: Ferrari už další postih nečeká

Devětadvacetiletý Španěl kroužil po startu na okruhu v Hockenheimu na druhém místě, první byl přitom jeho kolega Felipe Massa. Jak se ale závod blížil ke konci, dostával vedoucí Brazilec rádiem čím dál častěji pokyny, aby svého parťáka pustil před sebe. Prý byl rychlejší, ale své sehrál jistě i fakt, že Alonso má v průběžném bodování mistrovství více bodů.

Nakonec se tak stalo a na stupních vítězů proto zněla španělská hymna. Kyselý pohled Brazilce ovšem vysílaly kamery do celého světa.

 

Jezdci se proto snažil "promluvit do duše" i Michael Schumacher. Bývalý závodník italské stáje, dnes jezdící za Mercedes GP, se už dříve přiznal, že s krokem vedoucích představitelů Ferrari souhlasí. O výhodách tohoto verdiktu se měl dozvědět i Massa.

"Skutečně jsem s ním měl menší pohovor, ale to je naše soukromá záležitost, uvedl na stránkách Eurosportu Schumacher. "On je sám dost zkušený, ani nepotřebuje, abych mu radil," dodal.

Až budu týmovou dvojkou, odejdu, říká Massa

Ani Massa se nechtěl k nedělní situaci příliš vyjadřovat, zůstal jen u stanoviska, že se jako týmová dvojka za Fernandem Alonsem necítí.

"Až mi dojde, že jsem týmová dvojka, skončím se závoděním," citují Massu stránky Autosportu. Na otázku, jak by se zachoval, kdyby stejná situace jako v Německu, nastala již tento víkend při VC Maďarska, odpověděl nekompromisně: "Tak bych vyhrál."

"Jak jsem už řekl, nejsem zde proto, abych závodil. Já chci vyhrávat. Jsem ale také profesionál a pracuji pro tým," uzavřel.

Brazilec se po roce vrací na místo, na které nemá zrovna pozitivní vzpomínky. V minulé sezoně totiž při kvalifikaci na VC Maďarska najel na odpadlou pružinu z vozu Rubense Barrichella, která ho ještě trefila do hlavy. Jezdec následně ztratil vědomí a v plné rychlosti najel do bariéry.

Massa pak byl s těžkým zraněním transportován do nemocnice v Budapešti, kde se ještě ten den podrobil operaci. Sezona pro něj tehdy skončila a zaskočit za něj měl v kokpitu Ferrari právě Schumacher.

K tomu ale nedošlo, neboť Němec se ještě potýkal se zraněným krkem. Jak se později ukázalo, velký návrat do formule 1 se ale odložil jen o pár měsíců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy