Šampion X-games a hvězda Top Gearu zazáří v Sosnové

Tomáš Nohejl
1. 10. 2011 11:40
Foust se ukáže v rallycrossovém finále evropského šampionátu
Tanner Foust.
Tanner Foust. | Foto: Markéta Bártová

Sosnová - Hvězda světového formátu se představí tento víkend na okruhu v Sosnové, kam na finále evropského šampionátu v rallycrosuu zavítá americký jezdec Tanner Foust.

Foust je považován za jednoho z nejuznávanějších sportovních šoférů planety. Je dvojnásobným vítězem X-games, hrdinou televizní show Top Gear nebo kaskadérem z hollywoodských filmů Bourneovo ultimátum, Rychle a zběsile, Ironman 2 a dalších.

Teď bude hvězdou víkendového finále evropského mistrovství v Sosnové u České Lípy.

Čtěte také: VIDEO Loebovi selhal motor, šampionát se dramatizuje

„Byl jsem tak blízko titulu už letos, mnozí mě už viděli jako jeho držitele. Možná až moc... Je to ale můj cíl pro příští sezonu," říká aktuálně třetí muž pořadí, člen týmu Rockstar Ford Fiesta.

Přiletěl v pátek odpoledne zpoza oceánu, stihl se zapsat na startu i poklábosit s českou účastnicí šampionátu, blonďatou kráskou Michaelou Kalnou.

„Nejdůležitější je schopnost se učit, dělat dobrá rozhodnutí, když se přihodí něco bláznivého. Zkoušet jiné tipy ježdění, to posiluje mentální stránku. A hlavně milovat řízení aut. Od dětství...," vysvětlil svůj recept na to, jak se stát extratřídou.

Tanner Foust na okruhu.
Tanner Foust na okruhu. | Foto: Markéta Bártová

A jeho divoké kousky? „Kdo vám řekl, že nemám strach? Musíte věřit fyzice a inženýrům. Pak mít vše pod kontrolou a přemýšlet o tom," usmívá se 38letý muž, který studoval letecké inženýrství i molekulární biologii. Maminka ho podporuje i když mu prý vždycky říká: ,

,Nemůžeš lítat, andílku, nemáš křídla." Přesto se o to pokouší. „Kaskadérství ve filmech je velmi zábavné a pomáhá mi to platit účty. Ale nejvíc pro mě znamená závodění, soutěže, překonávání limitů aut, jako se o to pokoušíme v rally crossu," dodává.

Jeho velkým vzorem byl Colin McRae, uznává Sebastiana Loeba, obdivuje Sebastiana Vettela a kamarádí s Travisem Pastranou.

„Chci překonat jeho rekord, to bylo úžasné," připomenul jeho loňský novoroční skok autem na pontonovou plošinu v moři u Long Beach. Foust drží zatím rekord jen s autem Hot Wheels, s nímž v Indianapolis přeletěl 102 metrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy