Šampion na čtyřicet vteřin Massa už zase bojuje se smůlou

Radek Vičík Radek Vičík
22. 4. 2014 6:00
Felipe Massa je zaručeně největším smolařem poslední dekády formule 1. Jeho špatná karma se projevila i v nedělní Velké ceně Činy.
Podívejte se, jak mechanici Williamsu zkazili Felipemu Massovi závod v Číně v boxech. | Video: youtube.com

Analýza - Felipe Massa je zaručeně největším smolařem poslední dekády formule 1. Jeho špatná karma se projevila i v nedělní Velké ceně Činy.

Téměř celá kariéra sympatického Brazilce je příběhem talentované jezdce, který se snaží vymanit ze stínu jiných hvězd. Když už konečně jednou přestal u Ferrari dělat "křoví", tak v roce 2008 slavil titul mistra 2008 pouhých čtyřicet vteřin, než se k šoku zaplněných tribun v Rio de Janeiru Lewis Hamilton v poslední zatáčce uchvátil rozhodující pátou příčku.

A tak to bylo s Massou pořád. Po odchodu Michaela Schumachera byl místo něj jedničkou Kimi Räikkönen a po něm Fernando Alonso. Brazilec poctivě plnil roli dvojky, která dělá všechno, co vidí týmu na očích. Ostatně hláška "Fernando je rychlejší než ty." z ostudné GP Německa 2010 už vstoupila do dějin formule 1.

Oko v ohrožení

A pokud by vám to všechno bylo málo, připomeňme si ještě 25. červenec 2009. To dostal  na Hungaroringu do helmy v plné rychlosti pružinou, která upadla z Brawnu jeho krajana Rubense Barrichella. Lékaři v Budapešti pak měli plné ruce práce, aby mu zachránili levé oko a Massa přišel o zbytek sezony.

Ale pokud si 32letý pilot myslel, že letošním odchodem do Williamsu smolnou sérii ukončí, tak se šeredně mýlil.

Nejdřív to byly vnitřní rozbroje s talentovaným Valtteri Bottasem. V Malajsii Brazilec dostal, a to dost nešetrným způsobem, od týmu příkaz, aby Fina pustit před sebe. On ale neposlechl a dojel do cíle před stájovým kolegou na sedmém místě.

Další ošklivá rána do jezdecké pohody přišla teď v neděli. Massa ukázal na startu závodu v Šanghaji ostré lokty, prohnal se kolem soupeřů jako vítr a i přes skoro kolizi s Fernandem, Alonsem zaujal pátou příčku.

Když levá není pravá a naopak

Do boxů vjížděl v 11. kole ze stále výborné osmé pozice. Ale to bylo naposledy, co si v Číně mohl dělat naděje na body. Massův souboj se soupeři totiž zhatili jeho vlastní mechanici.

Bohužel člověk zodpovědný u Williamsu za přípravu všeho potřebného před výměnou pneumatik zřejmě chyběl už v mateřské školce na výkladu pojmů "levá" a "pravá".

Jinak prostě nejde pochopit, že mechanici nejdřív namontovali na zadní kola gumy prohozeně. Pak si toho někdo všimnul, takže následovala procedura odmontování, luštění popisek na pneumatikách a konečně i namontování správných kusů na správná kola.

Celá "akce" stála Massu kolem 50 vteřin,propad na chvost jezdeckého pole a v konečném důsledku i konec nadějí na slušný výsledek z nedělní Velké ceny. Pro jezdce to byla další studená sprcha.

"Určitě jsem naštvaný z toho, co se dnes stalo. Ale taky jsem naštvaný z toho, co se stalo v závodech doteď. Doufám, že se něco takového už nebude opakovat," věří rodák ze Sao Paula.

Snad bude mít dokonce letošní sezony víc štěstí. Smůly si Massa i na své poměry už vybral docela dost.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 11 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy