Salaquarda byl v kvalifikaci A1 GP dvacátý

ČTK
14. 4. 2007 13:30
Šanghaj - Český jezdec Filip Salaquarda obsadil při své premiéře ve formulovém seriálu A1 Grand Prix dvacáté místo v kvalifikaci.
Filip Salaquarda za volantem českého monopostu A1 GP.
Filip Salaquarda za volantem českého monopostu A1 GP. | Foto: www.a1gp.com

Svůj nejlepší čas 1:36,980 minuty zajel v závěrečné čtvrté části kvalifikace, za jejím vítězem Britem Robbiem Kerrem zaostal o více než dvě sekundy. V nedělním sprintu a následném hlavním závodě se představí 22 pilotů.

"Zatím to pro mě bylo náročné, neustále se hodně učím. Trať je hezká, ale zároveň těžká. Některé zatáčky jsou trochu klopené a zejména v těch dlouhých je hodně důležité najít tu nejlepší stopu. V A1GP se mohou používat zahřívací dečky na pneumatiky, což pro mě byla novinka a v kvalifikaci jsem postupně zjišťoval, jak gumy nejlépe využít," uvedl Salaquarda v tiskové zprávě českého týmu.

I při své nejrychlejší jízdě prý cítil, že se může ještě zlepšovat. "Kvalifikace obecně není mojí nejsilnější zbraní, v závodech bývám lepší. Bodované pozice jsou daleko, ale závod je dlouhý a pokusíme se v něm využít všechny příležitosti k posunu vpřed," řekl třiadvacetiletý jezdec.

Český tým je v průběžném pořadí seriálu se ziskem 26 bodů, které v průběhu sezony vybojovali Tomáš Enge a Jaroslav Janiš, na dvanáctém místě o dva body za Kanadou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy