Rossiho atak na Marqueze: Sprostý faul, nebo jen sebeobrana?

25. 10. 2015 14:58
Zákrok, jímž Valentino Rossi jako drsný fotbalový bek poslal k zemi Marca Marqueze v nedělním závodě MotoGP v Sepangu rozpoutal vlnu ohlasů po celém (nejen) motoristickém světě. Základní otázka zní: Byl to prostě hrubý faul, nebo zákonité vyvrcholení souboje dvou z největšího osobností světa dvou rychlých kol?
Podívejte se, jak Marc Marquez spadl po kontroverzním kontaktu s Valentinem Rossim během Velké ceny Malajsie třídy MotoGP. | Video: YouTube

Praha/Sepang - Stovky milionů motoristických fanoušků se v neděli ráno proměnily v soudce a porotu zároveň, aby sami pro sebe "ocenily" zákrok z Velké ceny Malajsie MotoGP, při němž Valentino Rossi v boji o třetí místo poslal k zemi obhájce titulu Marca Marqueze.

Krátce po něm se zdálo vše jasné. "Ten kontakt tam byl" a rozfázované záběry odhalily, že Rossi pomohl rivalovi na asfalt nohou. Otázkou vlastně bylo jen to, jak citelný trest po závodě dostane.

Nakonec to byly tři trestné body do jezdeckého "řidičáku", které ho v posledním závodě sezony pošlou na poslední místo startovního roštu. A to je citelný úder ambicím 36letého Itala.

Španěl v boji krajana s Italem

Ve hře totiž není nic menšího než titul mistra světa královské třídy. Rossi potřeboval minimalizovat škody způsobené tím, že ho brzy po startu předposledního podniku sezony  předjel Jorge Lorenzo. Tedy jeho vyzyvatel a týmový kolega z boxů Yamahy.

Jenže před Italem byla výzva v podobě dalšího Španěla, mladého zázraku jménem Marquez, jenž po vstupu do MotoGP vyhrál poslední dva tituly.

Tovární jezdec Hondy je už od začátku své kariéry v řadách motocyklové elity kritizován za příliš drsný jezdecký styl.

Hned v první sezoně se o tom přesvědčil jeho parťák v barvách japonské značky Dani Pedrosa, jemuž v jednom ze závodů nohou vykopl veledůležitý kabel od elektroniky a Marquezův krajan se poroučel k zemi. Mimochodem, za tento "faul" si tehdejší nováček MotoGP odnesl jediný trestný bod.

Marquez versus Pedrosa v Aragonu 2013:

Podobných "hraničních" zákroků si 22letý Marquez připsal celou řadu. Letos to několikrát zkoušel i na Rossiho. V Assenu ho "Doktor" ve finiši přechytračil, jeho soupeř skončil téměř na zemi. 

Marquez versus Rossi v Assenu 2015:

Ještě hůře dopadl Marquez o pár závodů dříve v Argentině. To se v zatáčce opřel do soupeřovy Yamahy, ale při "překlápění" stroje do té následující spadl.

Marquez versus Rossi v Argentině 2015:

"Občas přemýšlí jako malé dítě"

Není se čemu divit, že řada soupeřů mladého Španěla ostře kritizuje. Svoje si k tomu řekl i Rossi před závodním víkend v Malajsii.

"Marquez by byl radši, kdyby titul získal Lorenzo, protože se vůči mně chová tak drsně. Občas přemýšlí jako malé dítě ve stylu: Když nevyhraju já, tak ty taky ne," prohlásil jezdec Yamahy.

Během jejich přibližně pět kol trvajícího souboje o třetí místo vstávali diváci na tribunách ze sedaček nadšením a fanoušci u obrazovek přestávali napětím dýchat. Byla to jedna z těch velkých bitev, na které se bude vzpomínat ještě léta.

Marquez bránil třetí místo zuby nehty. Když už se zdálo, že ho Rossi překonal, našel si skulinku, aby se před Itala znovu vecpal. Frustrovaný devítinásobný mistr světa jednou zvedl ruku, aby soupeři naznačil, že už jede "přes čáru".

V sedmém kole zřejmě v Rossim definitivně "bouchly saze" a jasně viditelným pohybem kolene poslal Marquze mimo trať.

Nemusí být jen jeden viník

Za tento nefér zákrok si okamžitě na sociálních sítích vysloužil obrovskou kritiku. Na internetu se to hemžilo výroky jako "WTF, "OMG"  nebo neslušnými slovy, z nichž to nejlépe publikovatelné zní "imbecil".

Ovšem jak postupně vychladly hlavy, stále více fandů i expertů mělo pro Rossiho počínání aspoň částečnou omluvu. Navíc jeho vytrčená noha byla dost možná jen sebeobrannou reakcí na předchozí kontakt ze strany jezdce Hondy.

 "Marquez dostal od Rossiho to, o co si říkal  celý závod, takže na vině jsou oba," uvedl Ben Spies, exšampion superbiků a účastník 55 Grand Prix MotoGP.

Rossi bere celou situaci s nadhledem, nic jiného mu také nezbývá:  "Marquez mě připravil o titul mistra světa. Plně potvrdil to, co jsme o něm řekl ve čtvrtek."

Druhou listopadovou neděli ho ve Valencii čeká nelehký úkol. Lorenzo ztrácí už jen sedm bodů a  i kdyby se mu kvalifikace nevyvedla podle jeho standardů, Rossi bude muset předjet na dvě desítky soupeřů, aby se vrátil do bitvy o titul.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Bouře na jihu Rakouska přerušila veškerou železniční dopravu a zabila dvě děti

Prudké bouře ve čtvrtek odpoledne na jihu Rakouska těžce poškodily zásobování elektřinou a železniční infrastrukturu. Rakouský železniční dopravce ÖBB zastavil veškerou železniční dopravu ve spolkových zemích Korutany, Štýrsko a také ve Východním Tyrolsku. V Korutanech bouře zabila dvě děti.

Příčinou přerušení provozu byl rozsáhlý výpadek dodávek proudu železnici o napětí 110 kilovoltů v oblastech Korutan a Štýrska, uvedla společnost ÖBB. Doba trvání se zatím nedá předpovědět. Vlaky, které se v době výpadku nacházely na trati, byly přivedeny na nejbližší nádraží. Náhradní doprava je možná jen v omezené míře.

Bouřlivé počasí na jihu Rakouska si vyžádalo životy dvou dětí ve věku pět a osm let a zhruba desítka lidí byla zraněna, někteří těžce, když se u přírodního koupaliště v Sankt Andrä vyvrátilo několik stromů, uvedly policie a Červený kříž.

Podle rakouské meteorologické služby byl na jihu Rakouska naměřen vítr o rychlosti až 139 kilometrů za hodinu. Desítky stromů popadaly i na dálnici A2 u korutanského Griffenu. Kromě toho vypadával proud v tunelech. Na několika místech bylo kvůli odklízení a opravám důležité silniční spojení s Itálií přerušeno. Vítr v Korutanech také strhával střechy z domů.

před 52 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy