Rossiho "Mission Impossible?" Na titul musí útočit z posledního místa

Radek Vičík Radek Vičík
6. 11. 2015 11:14
Finále letošní sezony MotoGP je další dílem snad nekonečného souboje mezi týmovými kolegy od Yamahy Valentinem Rossi a Jorgem Lorenzem. Španěl sice ztrácí na "Doktora" Rossiho sedm bodů, ale Ital odstartuje do nedělního závodu ve Valencii z posledního místa.
Valentino Rossi útočí na desátý titul mistra světa silničních motocyklů.
Valentino Rossi útočí na desátý titul mistra světa silničních motocyklů. | Foto: Yamaha Motor Racing

Valencie - 67. ročník světového šampionátu silničních motocyklů bude mít jedno z nejdramatičtějších vyvrcholení v historii. V neděli se ve Valencii Valentino Rossi a Jorge Lorenzo utkají o titul v tak vypjatém souboji, který svět MotoGP už dlouho nepamatuje.

Byť do závodu vjíždí jako favorit devítinásobný šampion Rossi, mnohem lepší pozici má i přes ztrátu sedmi bodů Lorenzo. Ital má totiž po kontroverzním malajském souboji s Marcem Marquezem - obhájcem titulu, který už určitě neobhájí - velmi tvrdý "flastr" (video najdete ZDE). Tři trestné body, jež "Doktor" dostal, ho zařadí až na poslední místo startovního roštu Velké ceny Valencie.

Odvolání nevyšlo

"Litutju toho, že jsem v souboji s Marquezem jel příliš zeširoka. Ale kromě toho se chci bavit už jen o blížícím se závodě," komentoval Rossi včerejší rozhodnutí Arbitrážního soudu pro sport (CAS), jenž zamítl jeho odvolání proti udělanému trestu za kolizi s mladým Španělem (více čtěte ZDE).

Zatímco Lorenzo má šanci vybojovat pátou pole position sezony a je jen málo pravděpodobné, že by do klíčového závodu roku vystartoval z horší než druhé řady, jeho rivala čeká řada číslo devět. Tedy ztráta několika desítek metrů ještě  před tím, než vůbec zhasnou červená světla a bude odstartováno.

Španěl šel před závodem na domácí půdě "do sebe" a omluvil se za gesto na stupních vítězů v Sepangu, kde Rossimu ukázal palec dolů: "Nebylo to sportovní a hlavně pro mladé lidi sledující MotoGP po celém světě to byl špatný příklad. Moc se omlouvám."

Sedm bodů - moc, nebo málo?

Jinak ale mluvil nachlup stejně jako Rossi: "Kromě toho nemám co říct a teď se soustředím na nadcházející víkend."

Sedm bodů dělící oba tovární jezdce Yamahy znamená, že pokud se Lorenzovi podaří vyhrát, musí Rossi dojet druhý. Naopak pokud se Ital umístí před týmovým kolegou, je zaručeně mistrem on. Variant je spousta, takže si jejich vypočítávání usnadníme touto tabulkou:

Ať už třetí letošní Grand Prix ve Španělsku dopadne jakkoliv, čeká fanoušky nervy drásajících 30 kol. Dramatický závěrečný závod MS silničních motocyklů sledujte v neděli od 14:00 živě ZDE.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 22 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy