Rossiho "Mission Impossible?" Na titul musí útočit z posledního místa

Radek Vičík Radek Vičík
6. 11. 2015 11:14
Finále letošní sezony MotoGP je další dílem snad nekonečného souboje mezi týmovými kolegy od Yamahy Valentinem Rossi a Jorgem Lorenzem. Španěl sice ztrácí na "Doktora" Rossiho sedm bodů, ale Ital odstartuje do nedělního závodu ve Valencii z posledního místa.
Valentino Rossi útočí na desátý titul mistra světa silničních motocyklů.
Valentino Rossi útočí na desátý titul mistra světa silničních motocyklů. | Foto: Yamaha Motor Racing

Valencie - 67. ročník světového šampionátu silničních motocyklů bude mít jedno z nejdramatičtějších vyvrcholení v historii. V neděli se ve Valencii Valentino Rossi a Jorge Lorenzo utkají o titul v tak vypjatém souboji, který svět MotoGP už dlouho nepamatuje.

Byť do závodu vjíždí jako favorit devítinásobný šampion Rossi, mnohem lepší pozici má i přes ztrátu sedmi bodů Lorenzo. Ital má totiž po kontroverzním malajském souboji s Marcem Marquezem - obhájcem titulu, který už určitě neobhájí - velmi tvrdý "flastr" (video najdete ZDE). Tři trestné body, jež "Doktor" dostal, ho zařadí až na poslední místo startovního roštu Velké ceny Valencie.

Odvolání nevyšlo

"Litutju toho, že jsem v souboji s Marquezem jel příliš zeširoka. Ale kromě toho se chci bavit už jen o blížícím se závodě," komentoval Rossi včerejší rozhodnutí Arbitrážního soudu pro sport (CAS), jenž zamítl jeho odvolání proti udělanému trestu za kolizi s mladým Španělem (více čtěte ZDE).

Zatímco Lorenzo má šanci vybojovat pátou pole position sezony a je jen málo pravděpodobné, že by do klíčového závodu roku vystartoval z horší než druhé řady, jeho rivala čeká řada číslo devět. Tedy ztráta několika desítek metrů ještě  před tím, než vůbec zhasnou červená světla a bude odstartováno.

Španěl šel před závodem na domácí půdě "do sebe" a omluvil se za gesto na stupních vítězů v Sepangu, kde Rossimu ukázal palec dolů: "Nebylo to sportovní a hlavně pro mladé lidi sledující MotoGP po celém světě to byl špatný příklad. Moc se omlouvám."

Sedm bodů - moc, nebo málo?

Jinak ale mluvil nachlup stejně jako Rossi: "Kromě toho nemám co říct a teď se soustředím na nadcházející víkend."

Sedm bodů dělící oba tovární jezdce Yamahy znamená, že pokud se Lorenzovi podaří vyhrát, musí Rossi dojet druhý. Naopak pokud se Ital umístí před týmovým kolegou, je zaručeně mistrem on. Variant je spousta, takže si jejich vypočítávání usnadníme touto tabulkou:

Ať už třetí letošní Grand Prix ve Španělsku dopadne jakkoliv, čeká fanoušky nervy drásajících 30 kol. Dramatický závěrečný závod MS silničních motocyklů sledujte v neděli od 14:00 živě ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy