Rossiho zachránili spadlí krajané, jezdci Ducati šli místo oslav brzy spát

Radek Vičík Radek Vičík
4. 4. 2016 9:49
Valentinu Rossimu pomohl ve finiši Velké ceny Argentiny MotoGP na druhé místo pád jeho dvou krajanů na ducati.
Podívejte se, jak Andrea Iannone a Andrea Dovizioso spadli v posolení zatáčce Velké ceny Argentiny v boji o druhé místo.. | Video: YouTube

Termas de Río Hondo - Nechybělo moc a Valentino Rossi dopadl včera ve Velké ceně Argentiny třídy MotoGP podobně neslavně jako při podobném loňském závodě v Misanu, kde se také během závodu měnily motocykly. Italovi ale pomohl pád jeho krajanů v poslední zatáčce a se štěstím obsadil druhé místo.

"V závěru jsem už jen mohl čekat na to, jestli oba náhodou nespadnou. A stalo se, takže to je nakonec dobrý výsledek," řekl v cíli usměvavý Rossi.

Výměna vzala Rossimu vítr z plachet

Jezdec Yamahy přitom v první polovině Grand Prix sváděl k velkému nadšení argentinských fanoušků rovnocenný souboj o vítězství s Marcem Marquezem na hondě.

Pak přišla povinná výměna motorek způsobená pomalu schnoucí tratí a Marquez rázem v čele osiřel. Rossi na novém stroji ztratil rychlost, brzy ho dohnalo trio Maverick Viňales na suzuki a Andrea Iannone a Andrea Dovizioso v sedlech ducati.

Přemotivovaný Viňales životní šanci promarnil a šel k zemi. Zato oba Italové využili rychlosti svého stroje a odsunuli Rossiho z pódiové pozice. Navíc obě ducati se zjevně pomalejší yamaze začaly lehce vzdalovat.

Už už to vypadlo, že si Marquez na jihu Ameriky "najede" na tovární jezdce Yamahy velmi slušný náskok (obhájce titulu Jorge Lorenzo závod nedokončil), když vtom zapracovala horká Iannoneho hlava.

Jezdci Ducati se spolu prát nebudou

V poslední zatáčce se ještě pokusil podjet týmového kolegu, jenže nájezd do pravotočivé zatáčky přehnal a oba Italové se rázem váleli v únikové zóně.

"Nebrzdil jsem později. Brzdil jsem na stejném místě jako vždy, jen jsem zůstal víc na vnitřku, protože vedle mě jel Andrea. Je mi to moc líto, měli jsme oba stát na stupních vítězů. Naštěstí spolu máme výborné vztahy," řekl smutný Iannone, jenž za zavinění kolize přijde v neděli na startu Grand Prix v Austinu o tři místa na startovním roštu.

Zatímco viník nehody snahu nasednout na motorku vzdal, Dovizioso dotlačil ducati aspoň pro tři body za poslední 13. místo.

Dovizioso tlačí motorku do cíle:

Tlak na Italy zvyšuje Lorenzo

A Rossi? Ten v cíli rozdával úsměvy a byl velmi spokojený. Nejenže na Marqueze ztratil jen pět bodů, ale hned celých 20 "vydělal" na svém rivalovi ze stejných boxů Lorenzovi.

U Ducati už taková pohoda nepanovala. "Snažit se riskantně předjet v poslední zatáčce můžete, pokud bojujete o vítězství v posledním závodě sezony. Ne v druhé Velké ceně v souboji o druhé místo. Andrea Iannone jinak odjel skvělý závod a vím, že je naštvaný. Mohli jsme dnes do noci slavit a popíjet pivo, takhle půjdeme brzy spát," řekl sportovní ředitel Ducati Paolo Ciabatt.

Iannone zřejmě pěkné sny neměl, protože spadl i v úvodním závodě v Kataru a na tlaku přidávají i zvěsti o tom, že by Lorenzo mohl od příští sezony přejít právě k Ducati.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy