Rossiho zachránili spadlí krajané, jezdci Ducati šli místo oslav brzy spát

Valentinu Rossimu pomohl ve finiši Velké ceny Argentiny MotoGP na druhé místo pád jeho dvou krajanů na ducati.
Podívejte se, jak Andrea Iannone a Andrea Dovizioso spadli v posolení zatáčce Velké ceny Argentiny v boji o druhé místo.. | Video: YouTube

Termas de Río Hondo - Nechybělo moc a Valentino Rossi dopadl včera ve Velké ceně Argentiny třídy MotoGP podobně neslavně jako při podobném loňském závodě v Misanu, kde se také během závodu měnily motocykly. Italovi ale pomohl pád jeho krajanů v poslední zatáčce a se štěstím obsadil druhé místo.

"V závěru jsem už jen mohl čekat na to, jestli oba náhodou nespadnou. A stalo se, takže to je nakonec dobrý výsledek," řekl v cíli usměvavý Rossi.

Výměna vzala Rossimu vítr z plachet

Jezdec Yamahy přitom v první polovině Grand Prix sváděl k velkému nadšení argentinských fanoušků rovnocenný souboj o vítězství s Marcem Marquezem na hondě.

Pak přišla povinná výměna motorek způsobená pomalu schnoucí tratí a Marquez rázem v čele osiřel. Rossi na novém stroji ztratil rychlost, brzy ho dohnalo trio Maverick Viňales na suzuki a Andrea Iannone a Andrea Dovizioso v sedlech ducati.

Přemotivovaný Viňales životní šanci promarnil a šel k zemi. Zato oba Italové využili rychlosti svého stroje a odsunuli Rossiho z pódiové pozice. Navíc obě ducati se zjevně pomalejší yamaze začaly lehce vzdalovat.

Už už to vypadlo, že si Marquez na jihu Ameriky "najede" na tovární jezdce Yamahy velmi slušný náskok (obhájce titulu Jorge Lorenzo závod nedokončil), když vtom zapracovala horká Iannoneho hlava.

Jezdci Ducati se spolu prát nebudou

V poslední zatáčce se ještě pokusil podjet týmového kolegu, jenže nájezd do pravotočivé zatáčky přehnal a oba Italové se rázem váleli v únikové zóně.

"Nebrzdil jsem později. Brzdil jsem na stejném místě jako vždy, jen jsem zůstal víc na vnitřku, protože vedle mě jel Andrea. Je mi to moc líto, měli jsme oba stát na stupních vítězů. Naštěstí spolu máme výborné vztahy," řekl smutný Iannone, jenž za zavinění kolize přijde v neděli na startu Grand Prix v Austinu o tři místa na startovním roštu.

Zatímco viník nehody snahu nasednout na motorku vzdal, Dovizioso dotlačil ducati aspoň pro tři body za poslední 13. místo.

Dovizioso tlačí motorku do cíle:

Tlak na Italy zvyšuje Lorenzo

A Rossi? Ten v cíli rozdával úsměvy a byl velmi spokojený. Nejenže na Marqueze ztratil jen pět bodů, ale hned celých 20 "vydělal" na svém rivalovi ze stejných boxů Lorenzovi.

U Ducati už taková pohoda nepanovala. "Snažit se riskantně předjet v poslední zatáčce můžete, pokud bojujete o vítězství v posledním závodě sezony. Ne v druhé Velké ceně v souboji o druhé místo. Andrea Iannone jinak odjel skvělý závod a vím, že je naštvaný. Mohli jsme dnes do noci slavit a popíjet pivo, takhle půjdeme brzy spát," řekl sportovní ředitel Ducati Paolo Ciabatt.

Iannone zřejmě pěkné sny neměl, protože spadl i v úvodním závodě v Kataru a na tlaku přidávají i zvěsti o tom, že by Lorenzo mohl od příští sezony přejít právě k Ducati.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy