Rossi chce po dvojnásobné zlomenině závodit už za tři týdny

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 9. 2017 11:19
Cílem Valentina Rossiho je stihnout Velkou cenu ve španělské Aragonii, která se pojede 24. září.
Velká cena České republiky, MS silničních motocyklů (Valentino Rossi)
Velká cena České republiky, MS silničních motocyklů (Valentino Rossi) | Foto: Jiří Šimeček

Ancona - Už za tři týdny chce hvězdný motocyklista Valentino Rossi znovu závodit po dvojnásobné zlomenině nohy. Italský šampion si ve čtvrtek při tréninkovém enduru zlomil holeň i lýtkovou kost, o pár hodin později mu lékaři nohu zpevnili kovovým hřebem a v sobotu ráno propustili domů. Cílem devítinásobného mistra světa je stihnout Velkou cenu 24. září ve španělské Aragonii.

Nešťastný incident prakticky jistě připravil osmatřicetiletého jezdce o šanci získat desátý titul, aktuálně byl v pořadí MotoGP čtvrtý se ztrátou pouhých 27 bodů na lídra a krajana Andreu Doviziosa. Určitě Rossi přijde o závod na domácí trati za týden v Misanu.

Při obdobném zranění v roce 2010 Rossi pauzíroval šest týdnů. Ze zbývajících šesti Velkých cen ale hodlá přijít maximálně o jednu. "Noc po operaci byla dobrá, cítím se fajn, tak mě doktoři po vizitě pustili domů. Zkusím začít rehabilitovat co nejdříve a uvidím, jak tělo zareaguje," řekl Rossi, když v sobotu dopoledne na kolečkovém křesle odjel z nemocnice v Anconě.

"Rossi může stihnout návrat už v Aragonii, ale musí vzít v úvahu dobu zotavení, což platí i pro takové fenomény jako je on," řekl lékař Raffaele Pascarella a hovořil o nutné pauze 30 až 40 dnů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy