"Prostě jsem vyšlápl spojku a jel, co to dalo." Staněk bojuje ve formuli 3 o titul

rav rav
29. 8. 2022 19:13
Český jezdec Roman Staněk dokázal v obou závodech formule 3 v rámci Velké ceny Belgie vybojovat druhé místo. Na lídra šampionátu rázem ztrácí jen deset bodů.
Pilot týmu formule 3 Trident Roman Staněk
Pilot týmu formule 3 Trident Roman Staněk | Foto: Trident Motorsport

Osmnáctiletý jezdec prožívá klíčovou sezonu kariéry. Pokud se mu letos povede ve své třetí sezoně proniknout mezi nejlepší piloty konečného hodnocení seriálu, má šanci postoupit do formule 2 a dál snít svůj sen o formuli 1. V opačném případě může jeho kariéra také skončit.

Na slavném okruhu ve Spa-Francorchamps rodák z Valašského Meziříčí ukázal, že umí zabojovat, a vůbec poprvé se postavil na stupně vítězů v obou závodech, které se v rámci každé Velké ceny F3 jedou.

V sobotním sprintu sice jezdec stáje Trident stál na startu až na osmé pozici, ale do mávání šachovnicovým praporem v cíli závodu přerušeného kvůli vážné havárii se dokázal posunout o šest příček kupředu.

Po vítězství v hlavním závodě v Imole a druhém místě v hlavním závodě v Barceloně tak přidal třetí letošní pódium. Zároveň si připsal letošní maximum ve sprintech.

"Upřímně, za tím postupem kupředu není žádné tajemství. Prostě jsem 'vyšlápl  spojku', jak říká náš týmový manažer, a jel, co to dalo. Červená vlajka nám pomohla, protože jsme mohli vylepšit nastavení vozu. Pak se mi podařilo zajet dobrou jízdu a dostat se až na druhé místo," řekl Staněk po závodě.

Ale od mladého závodníka to ve Spa-Francorchamps nebylo poslední slovo. V nedělním hlavním závodě s povinnou výměnou pneumatik znovu předvedl slušný progres. Tentokrát to bylo z pátého místa na druhé.

"Není to vítězství, ale upřímně mám pocit, že jsem udělal velký kus práce. Perfektní byl i výkon týmu, když dokázal dostat všechny tři vozy do nejlepší pětky. Budeme teď pracovat na tom, abych se v Zandvoortu mohl postavit na nejvyšší příčku," prohlásil sebevědomě Staněk.

Český závodník se rázem stal aspirantem na titul. Ve vyrovnaném šampionátu ztrácí na pátém místě jen deset bodů na vedoucího Isacka Hadjara z Francie. Do konce sezony chybí poslední dva závodní víkendy: v nizozemském Zandvoortu a italské Monze.

 

Právě se děje

Další zprávy