Vettel chce titul, po třetí výhře v řadě už je před Alonsem

14. 10. 2012 9:38
Šestnáctý závod letošního ročníku mistrovství světa v Koreji vyhrál Němec Sebastian Vettel před stájovým kolegou Markem Webberem a Fernandem Alonsem ve Ferrari.
Sebastian Vettel slaví.
Sebastian Vettel slaví. | Foto: Red Bull Racing - Clive Mason/Getty Images

Jongam - Mistrovství světa formule 1 pro rok 2012 má po 16. závodě sezony nového lídra.

Němec Sebastian Vettel po třetí výhře v řadě přeskočil v průběžném pořadí šampiónatu dosavadního lídra - Španěla Fernanda Alonsa na Ferrari, který dojel v Koreji na třetí pozici. Mezi oba rivaly o celkový triumf v MS se vtěsnal Vettelův stájový kolega Mark Webber.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Byl to fantastický závod. Na startu jsem se dostal před Marka (Wbbera), ale věděl jsem, že to není všechno. I když jsem zařadil sedmičku, tak jsem slyšel jeho motor," řekl spokojený vítěz, který v Jongamu vyhrál už loni.

Vettel se ale o vítězství musel bát do posledního kola. V závěru měl totiž silně opotřebované pneumatiky a tým mu dokonce hlásil, že mu guma může bez varování explodovat.

"Trochu jsem se bál o přední pneumatiky, protože jsme viděl hodně jezdců, jak se jim  zablokovala kol a zatáčky projeli venkem," zlehčoval Němec svoje problémy.

Spokojené Ferrari, nešťastný McLaren

Obhájce titulu jel ale takticky a v cíli měl náskok více než 8 vteřin. Dalším hrdinou dne byl Felipe Massa. Brazilec ve službách Ferrari byl rychlejší než Alonso a jen týmový příkaz mu zabránil v tom, aby se dostal na stupně vítězů a skončil čtvrtý. Pátý byl Kimi Räikkönen v Renaultu a šestý Nico Hülkenberg za volantem Force India.

Naopak debaklem skončila teprve třetí Grand Prix Koreje v historii pro tým McLaren. Jenson Button vypadl už v prvním kole, když do něj zezadu narazil Kamui Kobajaši. Lewis Hamilton se zase celý trápil s nastavením vozu, musel třikrát do boxů pro nové gumy a nakonec získal jediný bod na desáté místo.

"Dneska to prostě nejelo. Hned na začátku závodu se poškodilo zadní zavěšení," objasnil Hamilton svoje potíže.

Brit se totiž v závěru nedokázal dostat před dvojici monopostů Toro Rosso, takže mladíci Jean-Eric Vergne a Daniel Ricciardo si mohou připsat cenný skalp. McLaren navíc ztratil druhé místo v Poháru konstruktérů, kde jej přeskočilo Ferrari.

Velká cena Koreje, šestnáctý závod mistrovství světa vozů formule 1: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:36:28,651 (prům. rychlost 191,939 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -8,231, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -13,944, 4. Massa (Braz./Ferrari) -20,168, 5. Räikkönen (Fin./Lotus) -36,739, 6. Hülkenberg (Něm./Force India) -45,301, 7. Grosjean (Fr./Lotus) -54,812, 8. Vergne (Fr./Toro Rosso) -1:09,589, 9. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:11,787, 10. Hamilton (Brit./McLaren) -1:19,692.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Vettel 215 bodů, 2. Alonso 209, 3. Räikkönen 167, 4. Hamilton 153, 5. Webber 152, 6. Button (Brit./McLaren) 131, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 8. Grosjean 88, 9. Massa 81, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 367, 2. Ferrari 290, 3. McLaren 284, 4. Lotus 255, 5. Mercedes 136, 6. Sauber 116.