Red Bull si stěžuje na Mercedes. Ten ho poslal ke Zdi nářků

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2015 14:48
Poradce tým Red Bull Helmut Marko dokonce naznačil, že by čtyřnásobní vítězové Poháru konstruktérů z let 2010-2013 mohli v mistrovství světa skončit.
Helmut Marko (vpravo)
Helmut Marko (vpravo) | Foto: Infiniti Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images

Melbourne - Představitelé Red Bullu volají hned v úvodu sezony formule 1 po úpravě pravidel, aby se zamezilo dominanci Mercedesu, který ovládl zahajovací Grand Prix Austrálie. Poradce tým Red Bull Helmut Marko dokonce naznačil, že by čtyřnásobní vítězové Poháru konstruktérů z let 2010-2013 mohli v mistrovství světa skončit.

Mercedesy ovládly minulou sezonu F1 a svou suverenitu si přenesly i do nového ročníku. V nedělní Velké ceně Austrálie za sebou vítěz Lewis Hamilton a jeho týmový kolega Nico Rosberg nechali soupeře o více než půl minuty.

Okamžitě se z řad konkurenčních týmů začalo mluvit o "nudě". Poradce Red Bullu Marko naznačil, že by mohl o formuli 1 ztratit zájem majitel týmu Dietrich Mateschitz, spoluzakladatel firmy na energetické nápoje.

"Budeme tu situaci rozebírat a stejně jako každý rok budeme porovnávat náklady a výnosy. Pokud budeme hodně nespokojení, můžeme uvažovat o odchodu z F1. Ano, je tu nebezpečí, že pan Mateschitz ztratí svou vášeň pro formuli," řekl Marko.

Wolff: Ať jdou ke Zdi nářků

Poradce týmu Marko tak navázal na výroky šéfa stáje Christiana Hornera, který vyzval funkcionáře k úpravě pravidel, aby se vyrovnaly rozdíly mezi konkurencí. Red Bull prožil nevydařený start do sezony - Australan Daniel Ricciardo byl šestý a předjet o jedno kolo, Rus Daniil Kvjat se dokonce kvůli poruše převodovky nedostal ani na start.

"Když jsem vyhrávali, a to jsme nikdy nevyhrávali s takovým náskokem jako Mercedes, byly zakázány dvojité difuzory, byly posunuty výfuky, byly zakázány ohebné části karoserie, uprostřed sezony bylo změněno mapování motoru. Dělalo se vše pro to, aby nás zabrzdili," uvedl Horner. "A netýkalo se to jen nás, ale i McLarenu či Williamsu v předchozích letech.

Podle Hornera by nyní měla zasáhnout Mezinárodní automobilová federace. "FIA má v rámci pravidel vyrovnávací mechanismy. Myslím, že by se na to měla podívat."

V Mercedesu měli pro stesky rivalů pramálo pochopení. "Volat po vyrovnanosti hned po prvním závodě, brečet po prvním závodě, to jsme v minulosti my nedělali," uvedl šéf motorsportu v Mercedesu Toto Wolff. "V Jeruzalémě mají takovou zeď, kam se můžete postavit a stěžovat si. Možná by měli jet tam," poslal Wolff konkurenci ke Zdi nářků.

Ecclestone souhlasí s Hornerem

S Hornerovými slovy souhlasil šéf F1 Bernie Ecclestone. "Má stoprocentně pravdu. FIA má v pravidlech, že pokud nějaký tým nebo dodavatel motorů udělá něco opravdu magického - což Mercedes udělal - může FIA věci vyrovnat. Mercedes odvedl prvotřídní práci, což všichni uznávají, a my nyní musíme dosáhnout trochu větší rovnováhy," řekl Brit.

Podle Ecclestonea nejde o to zastavit Mercedes, ale umožnit dalším výrobcům větší flexibilitu. "Měli jsme 'zmrazit' motory Mercedesu a nechat ostatní, aby udělali, co potřebují k tomu, aby je dohnali. Měli bychom podpořit FIA ve změnách," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy