Rebelové nechtěli fiasko. Ferrari jen tlačilo na pilu

Martin Jůzek
24. 6. 2009 20:20
Týmy formule jedna se poučily z chyby Američanů
Fanoušci se při Velké ceně Británie zastali týmů - jejich asoaciace FOTA
Fanoušci se při Velké ceně Británie zastali týmů - jejich asoaciace FOTA | Foto: Sport

Paříž - Týmy formule jedna přece jen dosáhly svého. Tak dlouho Ferrari a spol. brojily proti novým pravidlům, proti finančnímu stropu až jejich poslední hrozba - založení konkurenčního seriálu - předznamenala smír.

Všichni se lekli toho, že by osm stájí odešlo ze šampionátu.

Najednou se už neobávali jen fanoušci, ale i samotný boss formule jedna Bernie Ecclestone.

A dost možná se strachovaly také stáje, které moc dobře tušily, že avizovaný konec by přinesl hodně problémů. Jenže rebelové zachovali kamennou tvář, neustoupili a nakonec se mohli po středečním jednání radovat.

Čtěte také: Rozpad F1 je odvrácen! FIA a FOTA jsou ve smíru

Byla to taková hra o miliardy.

Ačkoliv ze začátku chtěl Max Mosley, šéf Mezinárodní automobilové federace (FIA), snížit výdaje, později už se nedohadovalo jen o tom. Jak se říká, šlo o princip.

Nikdo nechtěl ustoupit a před víkendovou Velkou cenou Británie týmy šokovaly společným vyjádřením, že v příští sezoně si vytvoří konkurenční seriál. Dohoda mezi znesvářenými stranami přišla na poslední chvíli.

Vítězem této motoristické války jsou jednoznačně stáje - Ferrari, Renault i třeba současný suverén Brawn GP.

Čtěte dále: Bojkot F1? Ferrari čeří vodu, ale problémů je dost

Ukázaly, že jejich asociace - FOTA - drží pohromadě a je až na výjimky (vyloučené Williams a Force India) jednotná. A za rok se bude jezdit podle stejných pravidel jako letos, což hodně těší zvláště italský tým z Maranella.

Zmatky v boxu i motorismu v USA

Jenže kdo ví, co by se stalo, kdyby Mosley nepovolil.

V jiných sportech se moc dobře ukázalo, že rebelové málokdy dosáhnou svého, naopak ničí renomé toho určitého odvětví.

Pro příklad nemusíme chodit daleko, i když jen co se týče motorismu. Ve Spojených státech se v devadesátých letech bojovalo o Indy Car (současná IRL) a ze dvou konkurenčních seriálů profitoval třetí vzadu - Nascar.

Čtěte více: Legenda varuje F1: Poučte se z chyby Američanů

O tom, že fanoušci jsou zmatení, by mohli vyprávět například příznivci boxu.

WBA, WBC, IBF, WBO, IBO - to všechno jsou nejrůznější asociace, o jejichž mistrovské tituly se bojuje. Řekněte, není to podivné? Aby toho nebylo málo, na olympiádě mohou bojovat jen amatéři.

Podobné problémy existovaly u šachů, které mají nyní olympiádu.

A stávky zažily i slavné zámořské soutěže NBA (v sezoně 1998/1999 proběhla jen polovina zápasů) a NHL (sezona 2004/2005 se vůbec nehrála).

Když odejde Mosley, bude klid

Další rozepře teď formuli jedna nehrozí. Alespoň to tak vypadá, i podle toho, co ve středu prohlásil Max Mosley.

Nedávno sice prohlásil, že bude znovu kandidovat na šéfa FIA, jenže šlo o naštvanou reakci na tlaky ze strany týmů. Najednou naprosto obrátil a oznámil, že v říjnu už se nebude ucházet o mocný trůn.

"Máme tu mír a já už nebudu kandidovat," řekl devětašedesátiletý Brit.

Jeho odchod z čela automobilové federace by bezesporu potěšil mnohé a zvláště Ferrari. Zástupci italské stáje proti němu v posledních týdnech tolik bojovali a najednou by měl zavládnout klid.

Ostatně předpokládá to i prezident Ferrari Luca di Montezemolo, jenž byl u středečního klíčového jednání (což je pochopitelné vzhledem k tomu, jak se stáj angažovala). "Znamená to, že ve formuli je znovu rovnováha," konstatoval.

 

Právě se děje

Další zprávy