Randýsek vyráží na Dakar jako první Čech s malou buggynou

ČTK ČTK
19. 11. 2015 10:56
Bývalý motocyklový jezdec Dušan Randýsek se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární Dakar.
Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016
Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016 | Foto: ČTK

Praha - Dušan Randýsek se jako první Čech postaví na start Rallye Dakar s malou buggynou. Bývalý motocyklový jezdec se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární soutěž.

"Po roce 2010, kdy jsem jel Dakar s motorkou naposledy, jsem už neměl morálně na to, abych pokračoval. Proto jsem si začal vyrábět auto," uvedl Randýsek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Jeho volba padla na malou buggynu Arctic cat, kterou považuje za ideální mezikrok mezi motocykly, čtyřkolkami a automobily. "Je mi jasné, že Dakar není úplně vhodný pro tyto buggyny, ale my si to chceme užít," řekl Randýsek, jehož navigátorem bude Rostislav Plný. Randýsek počítá s tím, že se budou i střídat v řízení.

Menším handicapem jeho buggyny oproti jiným automobilům je výrazně nižší maximální rychlost - jen 120 km/h. "Myslím si ale, že to až takový problém nebude. Trať se bude hodně klikatit v horách. Výrazněji to poznáme jen na přejezdech," míní Randýsek, jenž Dakar na motocyklu absolvoval třikrát.

Zejména v úvodu rallye je připraven jet na jistotu a neriskovat. "První tři dny jsme připraveni 'prodat', to je základ, abychom mohli dojet. V minulém ročníku šestnáct aut nedojelo první etapu, čtyři nedojely ani na start. Je to důsledek toho, jak jsou všichni nažhaveni," podotkl Randýsek, který věří, že by se mohl pohybovat kolem 50. místa mezi automobily. "To jsou reálné možnosti tohoto auta," řekl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy