Randýsek vyráží na Dakar jako první Čech s malou buggynou

ČTK ČTK
19. 11. 2015 10:56
Bývalý motocyklový jezdec Dušan Randýsek se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární Dakar.
Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016
Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016 | Foto: ČTK

Praha - Dušan Randýsek se jako první Čech postaví na start Rallye Dakar s malou buggynou. Bývalý motocyklový jezdec se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární soutěž.

"Po roce 2010, kdy jsem jel Dakar s motorkou naposledy, jsem už neměl morálně na to, abych pokračoval. Proto jsem si začal vyrábět auto," uvedl Randýsek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Jeho volba padla na malou buggynu Arctic cat, kterou považuje za ideální mezikrok mezi motocykly, čtyřkolkami a automobily. "Je mi jasné, že Dakar není úplně vhodný pro tyto buggyny, ale my si to chceme užít," řekl Randýsek, jehož navigátorem bude Rostislav Plný. Randýsek počítá s tím, že se budou i střídat v řízení.

Menším handicapem jeho buggyny oproti jiným automobilům je výrazně nižší maximální rychlost - jen 120 km/h. "Myslím si ale, že to až takový problém nebude. Trať se bude hodně klikatit v horách. Výrazněji to poznáme jen na přejezdech," míní Randýsek, jenž Dakar na motocyklu absolvoval třikrát.

Zejména v úvodu rallye je připraven jet na jistotu a neriskovat. "První tři dny jsme připraveni 'prodat', to je základ, abychom mohli dojet. V minulém ročníku šestnáct aut nedojelo první etapu, čtyři nedojely ani na start. Je to důsledek toho, jak jsou všichni nažhaveni," podotkl Randýsek, který věří, že by se mohl pohybovat kolem 50. místa mezi automobily. "To jsou reálné možnosti tohoto auta," řekl.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy