Mládí vpřed: Švéd zdolal veterány rallyekrosu, motokrosu MX2 vládl sedmnáctiletý

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
3. 10. 2018 17:42
Rallykros má podruhé za sebou krále ze Švédska, Johan Kristoffersson válcuje soupeře od začátku sezony a titul si zajistil v předstihu.
Johan Kristoffersson slaví titul mistra světa v rallyekrosu 2018.
Johan Kristoffersson slaví titul mistra světa v rallyekrosu 2018. | Foto: Volkswagen Motorsport

Praha - Víkendové dění na tratích určilo dva mistry světa, kteří jsou o generaci mladší než řada jejich soupeřů. 29letý Johan Kristoffersson podruhé za sebou získal korunu mistra světa v rallyekrosu proti veteránům, jako jsou Petter Solberg či Sebastien Loeb. Světovým šampionem motokrosové třídy MX2 se stal zase tepce 17letý Jorge Prado ze Španělska.

Kristoffersson si pojistil korunu nedělním vítězstvím v americkém Austinu. Protože triumfoval v desátém z dvanácti dosud odjetých podniků, má titul v kapse už tři závody před koncem sezony. Na druhém místě je přitom 43letý Solberg, jeho týmový kolega ze stáje PSRX Volkswagen Sweden 

"Je to naprosto neuvěřitelné," řekl rozradostněný Švéd při oslavě svého triumfu. "Teď mi všechno dokonale vychází. Kvalita v mistrovství světa v rallyekrosu v posledních letech dramaticky vzrostla a účastnit se těchto závodů je zatraceně zábavné. Velký dík patří Petteru Solbergovi a celému týmu PSRX Volkswagen Sweden, který mě po celou dobu fantasticky podporuje. A samozřejmě týmu Volkswagen Motorsport, který poskytuje Petterovi a mně nejlepší vůz ve startovním poli - Polo R Supercar."

Rodák z blízkosti švédsko-norských hranic oslavil druhý titul během pouhých osmi dnů. O předchozím víkendu totiž také ve voze značky VW ovládl severský seriál cestovních vozů TCR Scandinavia, v nějž se transformoval populární okruhový šampionát STCC.

Ještě mnohem mladším mistrem světa se může chlubit motokrosová třída MX2. Ve Velké ceně Imoly v neděli potvrdil titul teprve 17letý Jorge Prado ze Španělska. Přispěl k tomu i fakt, že jeho jediný rival Pauls Jonass z Lotyšska, obhájce titulu a kolega z továrního týmu KTM, chyběl na startu kvůli zranění.

Prado na závěr šampionátu vyhrál obě rozjížďky a celkově ovládl dvanáctou z dvaceti Grand Prix v sezoně. Za Jonassem skončil třetí v celkové klasifikaci stejně jako vloni Thomas Kjer Olsen z Dánska.

Už v minulém závodě v Assenu byl Nizozemec Jeffrey Herlings korunován světovým šampionem královské třídy MXGP. Mezinárodní sezona vyvrcholí tento víkend v americkém Red Budu Motokrosem národů, mistrovstvím světa družstev.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy