Kopecký odstartoval k obhajobě domácího rallyového titulu triumfem na "Valašce"

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
25. 3. 2018 15:25
Jan Kopecký má namířeno ke čtvrtému titulu mistra České republiky v automobilových soutěžích za sebou a šestému v kariéře.
Jan Kopecký na trati Valašské rallye 2018
Jan Kopecký na trati Valašské rallye 2018 | Foto: Škoda Motorsport

Valašské Meziříčí - Jan Kopecký vykročil suverénně za obhajobou domácího rallyového titulu, když vyhrál úvodní podnik sezony, 37. ročník Kowax Valašské rallye ValMez.

"Byl to pohodový víkend. Neměl jsem žádné problémy, auto fungovalo skvěle," pochvaloval si Kopecký. "Hned na začátku se nám podařilo vybudovat si náskok a dobře se jelo i dnes. Začal jsem sice trochu opatrněji, protože jsem chtěl vědět, jak pojedou ostatní. Ti začali rychle, tak jsem taky přidal," řekl šestatřicetiletý pilot.

Rodák z Opočna se teď chystá na start v seriálu mistrovství světa, za dva týdny pojede na Korsice. "Z Valašské rallye jsme si odnesli dobrý pocit, že umíme jet rychle. Korsika ale bude o něčem jiném," uvedl Kopecký, jenž v lednu startoval na Rallye Monte Carlo a ovládl kategorii WRC2.

Továrnímu jezdci Škody Motosport ve speciálu Fabia R5 časomíra v neděli v cíli ve Valašském Meziříčí naměřila více než minutový náskok na Václava Pecha s Fordem Fiesta R5. Zkušený pilot pro sebe rozhodl souboj o druhou pozici s mladým Norem Ole Christianem Veibym v druhé tovární Škodě, jehož zdolal o 17 vteřin.

"Jsem naprosto spokojený. Musím přiznat, že po přestávce, kdy jsem nejezdil a ani se nehýbal, jsem nečekal, že mi to tak půjde," řekl Pech, který měl v zimě velké zdravotní problémy s krční páteří.

V úvodu druhé etapy se mu moc nedařilo, ale odpoledne nakonec vyšel vítězně ze souboje o druhé místo. "Před koncem jsem už byl fyzicky na dně, ale nějak jsem se zmátořil a nakonec jsem to zvládl, i když jsem na erzetě v Kopřivnici odrbal gumy," uvedl Pech. Ke stříbru mu pomohlo i zrušení osmé erzety, v reálu na ní totiž ztratil přes dvacet sekund.

Seveřan měl po jezdecké chybě v závěru soutěže co dělat s udržením bronzové pozice, čtvrtý Jan Dohnal s Fordem Focus RS WRC zaostal o pouhých sedm desetin vteřiny.

Stejně jako Kopecký pojede na Korsice i Veiby, jemuž "Valaška" posloužila jako seznamovací rallye s asfaltovým povrchem. Ztráta druhého místa jej mrzela. "Teď je to mix pocitů. Když bojuješ, tak chceš vyhrát. Jsem zklamaný, ale na druhou stranu můžeme být celkově spokojeni. Hezky jsem se tady svezl a odjel celý závod," řekl jednadvacetiletý Nor.

Druhým závodem MČR bude Rallye Šumava Klatovy, která se pojede 20. a 21. dubna.

Kowax Valašská rallye ValMez 2018, první závod seriálu mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:29:39,9, 2. Pech, Uhel (Ford Fiesta R5) -1:01,8, 3. Veiby, Skjaermoen (Nor./Škoda Fabia R5) -1:18,8, 4. J. Dohnal, Ernst (Ford Focus WRC) -1:19,5, 5. J. Černý, Černohorský (Ford Fiesta R5) -2:18,8, 6. Tarabus, Trunkát (Škoda Fabia R5) -2:58,8, 7. M. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -3:06,3, 8. Mareš, Hloušek (Škoda Fabia R5) -3:23,5, 9. Kopáček, Rendlová (Ford Fiesta R5) -3:28,9, 10. J. Szeja, M. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) -3:59,5.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy