Evans vyhrál Tureckou rallye. Soutěž brutálně zamíchala bojem o titul

Radek Vičík Radek Vičík
20. 9. 2020 13:23
Elfyn Evans v Toyotě vyhrál dramatickou Tureckou rallye a ujal se vedení v průběžném hodnocení světového šampionátu v automobilových soutěžích.
Elfyn Evans v Toyotě na trati Turecké rallye 2020.
Elfyn Evans v Toyotě na trati Turecké rallye 2020. | Foto: Reuters

Za Britem skončila dvojice jezdců vozů Hyundai v pořadí Thierry Neuville a Sébastien Loeb.

"Byl to těžký víkend a včera odpoledne jsme si říkali, že na vítězství už nemáme šanci. Člověk někdy potřebuje jít trošku štěstí naproti, i když takhle vyhrát není úplně nejsladší vítězství. Ale Turecká rallye už je taková a i tak mám radost," cituje Evanse agentura ČTK.

V Turecku měli problémy oba největší Evansovi vyzyvatelé v boji o titul. Dosavadní lídr Sébastien Ogier musel v předposlední jedenácté rychlostní zkoušce odstoupit kvůli poruše motoru svého speciálu Toyota.

Obhájce titulu Ott Tänäk měl už v sobotu problémy s řízením a vypadl z boje o bodované příčky. Jezdec Hyundai ale mohl v neděli díky pravidlu super rallye s velkou ztrátou pokračovat a druhým místem v závěrečné Super stage získal důležité čtyři body.

Evans má před posledními dvěma podniky zkrácené sezony 97 bodů. Brit vede o 22 bodů před Ogierem, o dalších devět zpět je Tänäk. Mistrovství světa pokračuje 8. a 11. října Italskou rallye na Sardinii.

Turecká rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 2:43:02,7, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -35,2, 3. Loeb, Elena (Fr., Mon./Hyundai i20) -59,4, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:35,9, 5. Greensmith, Edmondson (Brit./Ford Fiesta) -4:08,3, 6. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -5:36,2.

Průběžné pořadí MS (po 5 ze 7 soutěží): 1. Evans 97, 2. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 79, 3. Tänak (Est./Hyundai i20) 70, 4. Rovanperä 70, 5. Neuville 65, 6. Lappi 38.

Pořadí týmů: 1. Toyota 175, 2. Hyundai 165, 3. M-Sport Ford 101.