Čtyři mechanici, tituly na běžícím pásu, vyloučení i vítězný návrat. To je příběh Toyoty v rallye

Radek Vičík Radek Vičík
26. 2. 2017 11:09
Zapátrejte s námi s pomocí unikátních snímků z archivu japonské značky v historii Toyoty ve světové rallye. Tým, který v 90. letech sbíral tituly mistrů světa, se letos vrátil do světa WRC po téměř dvou dekádách. Hned v druhé soutěži - nedávné Švédské rallye - slavil Jari-Matti Latvala vítězství.
Dějiny Toyoty v rallye se píšou už od 50. let, od účasti modelu Toyopet Crown Deluxe v soutěži Round Australia Trial v roce 1957. První start v mezinárodní soutěži se kon
Dějiny Toyoty v rallye se píšou už od 50. let, od účasti modelu Toyopet Crown Deluxe v soutěži Round Australia Trial v roce 1957. První start v mezinárodní soutěži se kon | Foto: Toyota

Dějiny Toyoty v rallye se píšou už od 50. let, od účasti modelu Toyopet Crown Deluxe v soutěži Round Australia Trial v roce 1957. První start v mezinárodní soutěži se konal o deset let později, kdy byl jihoafrický jezdec Jan Hettema přizván k účasti na Rallye Monte Carlo 1968. O dva roky později se za volant toyoty posadil také vítěz slavné soutěže Brit Vic Elford. Ale ani jeden z vozů cíl neviděl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy