Tomeček se potřetí za sebou vrhne do osamělého dobrodružství s cílem v Dakaru

Radek Vičík Radek Vičík
30. 12. 2019 17:06
Tomáš Tomeček patří už neodmyslitelně k Africa Eco Race, dálkové soutěže s cílem v senegalském hlavním městě Dakaru. Hned na začátku nového roku se už potřetí vydá na dlouhou pouť bez navigátora i mechanika - jen on sám za volantem Tatry.
Tomáš Tomeček se svojí Tatrou na trati Africa Eco Race.
Tomáš Tomeček se svojí Tatrou na trati Africa Eco Race. | Foto: Promet/Czechoslovak Group

Čtyřiadvacátý dakarský start. Z toho desátý v řadě v Africa Eco Race. A třetí bez dalších členů posádky. To jsou čísla 49letého veterána afrických pouštních rallye.

Jejich řidiči se budou také mít co ohánět, na startu bude přibližně 150 účastníků. Také proto Tomečkův pomocný tým už nečítá dva, ale tři kamiony "balai" kopřivnické značky. Tuto odtahovku ve službách pořadatelů Africa Eco Race doplní od Promet/Czechoslovak Group Teamu ještě jedna asistence.

"Když jsem v roce 2011 poprvé startoval na Africa Eco Race, byl to ještě trochu jiný závod než dnes. Tehdy se to pořadatelé učili, některé věci ještě tolik neuměli. Ale roadbooky byly vždy perfektní, na to je René Metge machr," zdůrazňuje příborský pilot.

"Všechno ostatní se posunulo kupředu a už dávno je to skvělý závod. Těším se na další ročník. Bude to zase radost z jízdy, radost ze závodění!" dodal Tomeček, který opět vystartuje s oranžovou Tatrou 815, s níž závodí už od roku 2005. V útrobách kamionu se startovním číslem 406 je dvanáctiválcový tatrovácký motor T3C-930 o objemu 19 000 cm3 a výkonu 700 koní.

Dálková rallye Africa Eco Race se zrodila v roce 2008 a následujícího roku nahradila původní Rallye Dakar v afrických kulisách - tedy v Maroku, na území Západní Sahary, v Mauritánii a Senegalu.

Na začátku ledna 2020 se do Dakaru pod novou značkou pojede už podvanácté a tratě by tentokrát měly doznat velkých změn. Pořadatelé ohlásili, že oproti předchozím letům se změní 70% tratě.

Tomáš Tomeček.
Tomáš Tomeček. | Foto: Zdeněk Sluka

Slavnostní start je na programu tradičně v Monaku, letos to bude 4. ledna. Druhý den ráno se celé závodní pole lodí přesune do Maroka. Premiérově z italské Savony do Tangeru.

Trasa pak od první etapy 7. ledna povede převážně jinými částmi Maroka a následně mauritánské Sahary, kde se poprvé dostane také do dříve dakarsky proslavené oblasti Tidjikja. Ti úspěšní spatří cíl u Růžového jezera poblíž Dakaru v neděli 19. ledna. Africa Eco Race bude měřit 6000 km, z čehož přibližně dvě třetiny tvoří měřené úseky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy