Tänak zažil ve Finsku perfektní víkend, v čele MS zůstal navzdory devátému místu Neuville

29. 7. 2018 14:14
Estonský jezdec Ott Tänak vyhrál Finskou rallye a připsal si druhý letošní triumf. Na stupních vítězů ho doplnili Nor Östberg a domácí Latvala.
Belgičan Thierry Neuville (na snímku) dokončil Finskou rallye na devátém místě.
Belgičan Thierry Neuville (na snímku) dokončil Finskou rallye na devátém místě. | Foto: Reuters

Jyväskylä - Finskou rallye vyhrál estonský jezdec Ott Tänak s toyotou, druhého Nora Madse Östberga porazil o více než půl minuty. V čele seriálu zůstal po osmi odjetých závodech Belgičan Thierry Neuville, který skončil až devátý. Před druhým Francouzem Sébastienem Ogierem má po dnešku náskok 21 bodů.

Tänak na rychlých šotolinových tratích v okolí Jyväskylä dominoval a připsal si druhý letošní a celkově čtvrtý triumf. Mezi něj a druhého továrního jezdce Toyoty Fina Jariho-Mattiho Latvalu na třetím místě se těsně vklínil Östbergův citroën. Obhájce loňského prvenství Fin Esapekka Lappi dnes nedokončil.

"Nemohu si stěžovat, byl to perfektní víkend. První den byl náročný, ale pak už jsme jen navyšovali náskok," řekl Tänak. "Co se týče celkového pořadí, uvidíme, jak dopadneme," dodal Estonec, jenž si pojistil průběžné třetí místo.

Vítěz posledních pěti šampionátů Ogier si dnes polepšil o dvě příčky na konečné páté místo a stáhl Neuvillův náskok v průběžném hodnocení MS o šest bodů. Belgičan, jenž ovládl dvě předchozí rallye, si připsal nejhorší letošní výsledek.

Finská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 2:35:18,1, 2. Östberg, Eriksen (Nor./Citroën C3) -32,7, 3. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -35,5, 4. Paddon, Marshall (N. Zél., Brit./Hyundai i20) -1:35,6, 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -2:15,0, 6. Suninen, Markkula (Fin./Ford Fiesta) -2:19,2.