Tänak poprvé vyhrál soutěž MS, Kopecký byl v Italské rallye desátý

Aktualizováno 11. 6. 2017 15:55
Tänak byl po pátku třetí, k posunu mu pomohla nejprve porucha brzd Belgičana Thierryho Neuvillea a pak jezdecká chyba novozélandského lídra Haydena Paddona. Po sobotě vedl devětadvacetiletý Estonec před Latvalou o 24 sekund a ve zbývajících čtyřech rychlostních zkouškách už první místo bez potíží udržel. Triumfoval poprvé při 73. startu v seriálu MS.
Ott Tänak s fordem.
Ott Tänak s fordem. | Foto: Radek Pecák

Alghero - Estonský jezdec Ott Tänak s fordem vyhrál Italskou rallye a připsal si premiérový triumf v mistrovství světa. Do čela mu v sobotní druhé etapě pomohly potíže soupeřů z týmu Hyundai, v cíli měl náskok 12 sekund před Jarim-Mattim Latvalou z Finska. Jan Kopecký skončil na Sardinii desátý a vyhrál pořadí WRC2.

"Co na to říct, je to dobrý pocit," radoval se Tänak. V sedmém závodě sezony triumfoval už jako pátý jezdec. Dosud nebodoval pouze jednou, ve zbylých soutěžích skončil nejhůře čtvrtý a vybojoval další tři medailová umístění. "Tenhle víkend byl náročný, ale celá první polovina sezony byla skvělá. Nový vůz a silný týmový kolega (Sébastien Ogier) mě nutí jet ostře. Doufám, že to je první z mnoha vítězství. Sedá si to a vypadá to, že máme celkově silný tým i auto," řekl.

Obhájce prvenství Neuville dojel třetí s více než minutovou ztrátou. "Celkově to nebyla špatná rallye. Škoda té potíže (s brzdami), to nás tady možná stálo vítězství," řekl úřadující vicemistr světa, který na druhém místě v celkové klasifikaci snížil ztrátu na lídra Sébastiena Ogiera z Francie na 18 bodů. Tänak se posunul na třetí místo před Latvalu.

Světový šampion Ogier obsadil po pomalejším začátku a sobotním defektu páté místo. "Z hlediska mistrovství to nebyl zrovna nejlepší víkend, ale co se dá dělat. Ott si vítězství zasloužil a pro tým je to skvělé," řekl.

Po penalizaci za nedokončenou úvodní etapu se do soutěže vrátil Martin Prokop a v jejím závěru jel ve fiestě pro změnu bez náhonu zadních kol. Obsadil 29. místo. "Nebyla to naše rallye. Snažili jsme se alespoň dokončit," uvedl Prokop.

Kopecký při třetím letošním startu v MS o dvě příčky zaostal za výsledkem z úvodní Rallye Monte Carlo a podruhé se umístil v první desítce. V kategorii WRC2 poprvé letos zvítězil a prodloužil neporazitelnost Škody Motorsport. V předchozích šesti závodech se o triumfy podělili jeho týmoví kolegové - švédský lídr pořadí Pontus Tidemand a Nor Andreas Mikkelsen.

Na Sardinii Kopecký nicméně prohrál o necelých šest sekund s Ericem Camillim, jenž startoval také s vozem specifikace R5. Francouz ale nebyl do šampionátu přihlášen.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) 3:25:15,1, 2. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -12,3, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:07,7, 4. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -2:12,9, 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -3:25,3, 6. Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris) -3:38,5, …10. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -11:21,4, 29. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta) -55:13,4.

Průběžné pořadí (po 7 z 13 závodů): 1. Ogier 141, 2. Neuville 123, 3. Tänak 108, 4. Latvala 107, 5. Sordo (Šp./Hyundai i20) 72, 6. Evans (Brit./Ford Fiesta) 53, …16. Kopecký 4.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport Ford 234, 2. Hyundai Motorsport 194, 3. Toyota Motorsport 143, 4. Citroën Racing 97.

před 26 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.