Tänak obhájil vítězství ve Finské rallye a zvýšil vedení v MS

4. 8. 2019 13:55
Estonský pilot Ott Tänak s Toyotou obhájil loňské vítězství ve Finské rallye a po čtvrté výhře v sezoně zvýšil vedení v mistrovství světa v automobilových soutěžích. Pět rallye před koncem vede jednatřicetiletý Tänak o 22 bodů před úřadujícím šestinásobným šampionem Sébastienem Ogierem z Francie, jenž byl ve Finsku pátý.
Ott Tänäk (Toyota) ve Finské rallye 2019
Ott Tänäk (Toyota) ve Finské rallye 2019 | Foto: Reuters

Tänak vyhrál na rychlých šotolinových tratích v okolí Jyväskylä s náskokem 25,6 sekundy před Finem Esapekkou Lappim v Citroënu a navíc ovládl i závěrečnou power stage, díky čemuž získal dalších pět bodů do hodnocení MS. Třetí skončil s odstupem 33,2 sekundy další domácí jezdec a vítězův týmový kolega z Toyoty Jari-Matti Latvala.

Čtvrtý dojel Nor Andreas Mikkelsen, jenž porazil o tři sekundy jedničku Citroënu Ogiera, kterému se v posledních letech ve Finsku nedaří. Hned za ním skončil další uchazeč o titul Thierry Neuville z týmu Huyndai. Belgičan je v průběžném hodnocení třetí s odstupem tří bodů za Ogierem.

Ve Finsku se soutěžilo po sedmitýdenní pauze a Tänak si dlouhou přestávku pochvaloval. "Byl to skvělý víkend. Myslím, že letní přestávka přišla v pravý čas, protože jsem byl po Sardinii fakt zničený," připomněl červnovou Italskou rallye, v níž přišel o vítězství v závěrečné erzetě a skončil pátý. "Dosáhli jsme skvělého výsledku a musíme v tom pokračovat. Ještě zbývá pět rallye do konce, čeká nás hodně práce," uvedl Tänak, jenž se může stát prvním estonským mistrem světa ve WRC.

Finská rallye se jela bez české účasti, šampionát pokračuje za tři týdny na asfaltu v Německu.

Finská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 2:30:40,3, 2. Lappi, Ferm (Fin./Citroën C3) -25,6, 3. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -33,2, 4. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20) -53,4, 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C3) -56,3, 6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:32,4.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 14 závodů): 1. Tänak 180, 2. Ogier 158, 3. Neuville 155, 4. Evans (Brit./Ford) 78, 5. Mikkelsen 71, 6. Suninen (Fin./Ford) 66, …17. Kopecký (ČR/Škoda Fabia) 5.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 262, 2. Toyota 238, 3. Citroën 198, 4. M-Sport Ford 158.