Rovanperä vládl ve Švédsku. Na počest lidí v Ukrajině v cíli neslavil

Radek Vičík Radek Vičík
27. 2. 2022 13:12
Kalle Rovanperä v Toyotě odvládl Švédskou rallye. 21letý Fin se tak po druhém podniku sezony ujal vedení ve světovém šampionátu v automobilových soutěžích.
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Švédské rallye 2022
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Švédské rallye 2022 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Rovanperä porazil při svém třetím triumfu v soutěži MS o 22 sekund továrního pilota Hyundai Thierry Neuvilla z Belgie. Třetí skončil další Fin, Esapekka Lappi s Toyotou.

Vítěz po závodě odmítl tradiční oslavy na střeše rallyového speciálu. "Není moc co slavit, lidé na Ukrajině teď zažívají velmi těžký týden. Věřím, že budou silní," uvedl Rovanperä, který vede seriál s náskokem 14 bodů před Neuvillem.

S mladým Finem dlouho bojoval o triumf jeho týmový kolega Elfyn Evans. Brit měl velké štěstí na konci sobotní druhé etapě. Sice v poslední zatáčce trefil sněhovou bariéru, ale i tak se mu nějakým způsobem podařilo protnout cílovou fotobuňku.

Za to, že časoměrné zařízení porazil, následně dostal desetivteřinový trest. Britovy naděje ovšem ukončila nedělní havárie, po níž už nemohl pokračovat.

Na rozdíl od úvodní Rallye Monte Carlo se ve Švédsku tolik nedařilo Fordu. Zatímco legendární "Monte" za jeho volantem vyhrál Sébastien Loeb, tentokrát byl v soutěži s centrem v Umea nejlepším Fordem na pátém místě Gus Greensmith. Loeb ani obhájce titulu Sébastien Ogier s Toyotou letos absolvují jen vybrané podniky.