Osmadvacet rallyových titulů. Škoda zažila s Fabii R5 nejúspěšnější sezonu historie

Radek Vičík Radek Vičík
12. 12. 2019 15:15
Automobily Škoda Fabia R5 ovládly mistrovství světa WRC2 Pro, evropský šampionát a získaly navíc více než dvě desítky národních titulů.
Tým Škoda Motorsport slaví titul v kategorii WRC2 Pro ve světovém šampionátu v rallye 2019
Tým Škoda Motorsport slaví titul v kategorii WRC2 Pro ve světovém šampionátu v rallye 2019 | Foto: Škoda Motorsport

Nejúspěšnější sezonu za 118 závodní historie zažil letos tým Škoda Motorsport. Nejen, že tovární stáj ovládla světový šampionát kategorie WRC2 Pro a jí podporovaní piloti získali český a slovenský titul, jezdci za volantem vozů Fabia R5 vyhráli dohromady 28 titulů.

Ten nejcennější získali mladí Finové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen, kteří v mistrovství světa ovládli kategorii WRC2 Pro. Navíc za pomoci Jana Kopeckého ovládla mladoboleslavská značka i hodnocení týmů. Aby těch ocenění na světové scéně nebylo málo, talentovaný Francouz Pierre-Louis Loubet vyhrál hodnocení WRC2 pro soukromé piloty.

Právě na zákaznické vozy se Škoda Motorsport chce zaměřit primárně, proto s tovární stájí mistrovství světa opustí. Tovární podporu bude mít ale i nadále Kopecký v boji o osmý český titul.

"Příští rok s naší účastí v mistrovství světa tak, jak jste ji znali v posledních sezonách, nepočítáme. Pokud někdo pojede se škodovkou ve světovém šampionátu, tak to bude někdo ze zákazníků," cituje ČTK šéfa týmu Michala Hrabánka.

Rovanperä už dříve potvrdil odchod do továrního týmu Toyoty. "S Kallem a Jonnem jsme prožili dvě mimořádně úspěšné sezony; bylo skutečným potěšením mít je v týmu. Do budoucna jim přejeme hodně úspěchů," uvedl Hrabánek na středečním slavnostním večeru Škody Motorsport v Praze.

Na evropském kontinentu pomohl Chris Ingram mladoboleslavské značce zkompletovat svoji sbírku titulů o chybějící zlatý vavřín z mistrovství Evropy. Vedle Britova triumfu v absolutní klasifikaci vyhrál český jezdec Filip Mareš hodnocení ERC1 Junior pro závodníky do 28 let.

Nebyly to jediné kontinentální úspěchy, jichž jezdci ve vozech Škoda Fabia R5 letos dosáhli. Mexičan Ricardo Triviño vyhrál mistrovství Severní a Střední Ameriky a keňský pilot Manvir Singh Baryan se stal šampionem Afriky.

Výčet všech národních titulů jezdců s Fabií R5 by byl dlouhý, takže jen ve stručnosti: soutěžní vůz z Mladé Boleslavi vyhrál šampionáty v Evropě, Africe, Střední a Jižní Americe. Dohromady jich bylo 23.

V roce 2020 může přibýt další kontinent, první dvě Fabie R5 totiž dorazily do Číny. Hned ve své premiéře - Dongshan Bay Rim Rallye - vyjel jeden z pilotů týmu DA-Motorsport druhé místo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy