Drsnou Safari rallye vyhrál Ogier v Toyotě. Hyundai i v Keni trápila technika

Radek Vičík Radek Vičík
27. 6. 2021 13:18
Sébastien Ogier v Toyotě ovládl náročnou Safari rallye. Martin Prokop při návratu světového šampionátu do Keni po 19 letech havaroval už v pátek.
Sébastien Ogier, Toyota na trati Safari rallye 2021
Sébastien Ogier, Toyota na trati Safari rallye 2021 | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Ogier porazil týmového kolegu Takamoto Kacutu o 21,8 vteřiny. Pro Japonce to bylo první pódiové umístění ve světovém šampionátu. Třetí dojel Ott Tänak s Hyundai, jenž vyhrál závěrečnou zvlášť bodovanou power stage.

Návrat do kalendáře světového šampionátu po 19 letech potvrdil, že se jedná o jednu z nejtěžších světových automobilových soutěžích. V Keni odstartovalo 51 posádek, ale cíl jich viděly jen tři desítky.

Už v pátek skončil po těžké havárii český pilot Martin Prokop. Jeho navigátor Zdeněk Jůrka si při ní zlomil obratel.

Velké problémy měly také hvězdy WRC. V pátek přišel naděj o boj o vítězství mladík Fin Kalle Rovanperä s Fordem.

Druhá etapa se stala téměř osudnou pro Tänaka. Soutěž se jela téměř pořád v úmorném vedru a prachu. Jenže ve 13. rychlostní zkoušce začalo pršet a na Hyundai nefungovaly stěrače. Šampion z roku 2019 tak musel zastavit a ručně otřít přední sklo.

Safari rallye se až do neděle vyvíjela nejlépe pro dalšího pilota korejské stáje Thierryha Neuvilla. Belgičan si před poslední etapou vytvořil téměř minutový náskok. Ještě vstup do poslední váze rallye pro něj znamenal katastrofu, poničil si pravé zadní zavěšení a musel odstoupit.

"Je to třetí soutěž po sobě, kdy máme problémy. Přitom používáme stále stejné součástky jako dřív. Děláme něco systematicky špatně," povzdechl si boss Hyundai Adrea Adamo, jehož piloti s technikou zápasí už od Portugalské rallye.

Neuville navíc v Keni nedostal šanci zabojovat aspoň v závěrečné power stage, protože odpadl v neděli a nemohl jet dál podle pravidla superrallye. Pokračování s velkou časovou penalizací se vztahuje jen na účast v následujícím dni.

Vedení tak podobně jako na Sardinii "spadlo do klína" Ogierovi. Francouz nabízené šance stoprocentně využil a dojel si pro 53. vítězství ve světovém šampionátu.

"Byla to nevídaná zkušenost. Kolem trati bylo neuvěřitelné množství lidí. Po pátečních problémech jsme pak měli skvělé tempo," uvedl 37letý sedminásobný mistr světa,

Obhájce titulu si nedělním triumfem upevnil vedení v seriálu. Získal 133 bodů, druhý je jeho týmový kolega Elfyn Evans s 99 body. Brit poté, co si v pátek urazil kolo, dojel v Keni nakonec celkově desátý.

Safari rallye Keňa, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 3:18:11,3, 2. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota Yaris) -21,8, 3. Tänak, Järveoja (Est., Fin./Hyundai i20) -1:09,5, 4.  Greensmith, Patterson (Brit./Ford Fiesta) -1:54,6, 5. Fourmaux, Jamoul (Fr., Belg./Ford Fiesta) -1:54,7, 6. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota) -10:53,4.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 12 závodů): 1. Ogier 133, 2. Evans 99 (Brit./Toyota), 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 77, 4. Tänak 69, 5. Kacuta 66, 6. Rovanperä 56.

Pořadí týmů: 1. Toyota 273, 2. Hyundai 214, 3. M-Sport Ford 109, 4. Hyundai 2C 28.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Průměrná mzda s bonusy a odměnami v pololetí stoupla o sedm procent na 49 166 korun

Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí letošního roku činila 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku. Vycházejí z odpovědí od více než 45 tisíc respondentů.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy