Rovanperä vyhrál Chorvatskou rallye těsně před Tänakem a zvýšil vedení v MS

ČTK ČTK
24. 4. 2022 14:53
Finský pilot Toyoty Kalle Rovanperä vyhrál Chorvatskou rallye o čtyři sekundy před Estoncem Ottem Tänakem z týmu Hyundai a po třetím dílu zvýšil vedení v mistrovství světa v automobilových soutěžích. Český jezdec Erik Cais skončil čtrnáctý.
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Chorvatské rallye 2022
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Chorvatské rallye 2022 | Foto: Toyota Europe Newsroom

Jednadvacetiletý Rovanperä směřoval za vítězstvím od pátku, nakonec ho ale musel zachraňovat v poslední erzetě. V předposledním testu totiž promarnil téměř půlminutový náskok před Tänakem a mistr světa z roku 2019 se před něj díky lepší volbě pneumatik v dešti dostal těsně do vedení.

V závěrečné power stage na suché trati ale Rovanperä porazil svého estonského soupeře o téměř šest sekund a s náskokem 4,3 sekundy slavil po únorové sněhové Švédské rallye výhru i na chorvatském asfaltu.

Třetí pozici obsadil Tänakův týmový kolega Thierry Neuville z Belgie, jehož celý soutěžní víkend provázely problémy. Druhý muž průběžného pořadí MS dostal celkem dvě minuty penalizací za porušení rychlosti při přejezdech v silničním provozu či nedodržení časového limitu, nakonec na vítěze ztratil 2:21 minuty.

Dvaadvacetiletý Cais startoval v letošním šampionátu podruhé po lednové Rallye Monte Carlo, kde překvapil devátým místem. V Chorvatsku byl zlínský rodák s Fordem Fiesta s odstupem 16 minut čtrnáctý, v kategorii RC2 byl klasifikován jako osmý.

V průběžném pořadí MS vede Rovanperä před Neuvillem o 29 bodů, třetí je Ir Craig Breen, jenž byl v Chorvatsku čtvrtý. Šampionát pokračuje za měsíc v Portugalsku, kde se s vozem Ford Puma znovu představí devítinásobný mistr světa Sébastien Loeb z Francie, vítěz z Monte Carla.

Chorvatská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích.

1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 2:48:21,5, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -4,3, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -2:21,0, 4. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -3:07,3, 5. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -3:46,0, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -8:08,5, …14. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -16:03,8.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 13 závodů): 1. Rovanperä 76, 2. Neuville 47, 3. Breen 30, 4. Loeb (Fr./Ford Puma) 27, 5. Tänak 27, 6. Kacuta 26, …17. Cais 2.

Pořadí týmů: 1. Toyota 126, 3. Hyundai 84, 3. M-Sport Ford 80, 4. Toyota NG 30.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
Další zprávy