Česká rallye není jen hájemstvím Škody. O body bojuje Hyundai, Peugeot i třeba Dacia

Radek Vičík Radek Vičík
19. 8. 2019 19:31
Podívejte se, jaké vozy zahraničních značek je možné vidět na tratích českého rallyového šampionátu, který v neděli zakončila populární Barum rallye.

I když české rallye už roky vládnou speciály z Mladé Boleslavi, nejsou to jen vozy se značkou Škoda, které se prohánějí po tuzemských rychlostních zkouškách. Potvrzuje to i startovní listina letošní Barum rallye, v níž jsme se podrobně podívali na vozy bojující o body v tuzemském mistrovství v automobilových soutěžích.

Hyundai

Korejská značka se ve světě rallye pohybuje teprve pár let, ale už se v MS etablovala mezi aspiranty na titul. Zálusk na úspěchy má i v kategorii R5. Se speciálem i20 R5 oslavil svoji premiéru Ondřej Bisaha (vlevo) v barvách nového týmu Hyundai Lenner Sport. Říčanský prodejce korejských vozů mohl v cíli oslavit slušné sedmé místo.

Stejný vůz už nějakou dobu kočíruje také Martin Vlček (vpravo). Ten až do poslední rychlostní zkoušky bojoval o místo v top 6. Pak ale při druhém průjezdu RZ Kašava přišla havárie a bylo po nadějích. V okolí Zlína se o body ucházel jeho kolega z týmu Hyundai Kowax Racing Petr Trnovec. Tomu patřila konečná 16. příčka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy