Kopecký na Šumavě potvrdil roli favorita, soutěž vyhrál už pošesté

9. 5. 2021 14:05
Jan Kopecký vyhrál pošesté v kariéře Rallye Šumava Klatovy a upevnil si vedení v mistrovství České republiky.
Jan Kopecký ve  Škodě Fabia Rally2 Evo na trati Rallye Šumava Klatovy.
Jan Kopecký ve Škodě Fabia Rally2 Evo na trati Rallye Šumava Klatovy. | Foto: ČTK

V dramatickém souboji o druhé místo ve druhém dílu seriálu uspěl Jan Černý, který porazil třetího Filipa Mareše o tři desetiny sekundy. Kopecký při rekordním šestém triumfu v rallye zvítězil s náskokem půl minuty.

Devětatřicetiletý Kopecký si rozhodující náskok vypracoval už v sobotní etapě, kterou ovládl o 38 sekund před Černým. Jeho hlavní soupeř Václav Pech měl totiž v poslední rychlostní zkoušce první etapy technické problémy a klesl na 14. místo. V neděli už pilot vozu Škoda Fabia Rally2 Evo bezpečně kontroloval pozici a dojel si pro vítězství.

"Dnes jsme nemuseli tolik pospíchat. Hned v první zatáčce první erzety na Korábu se mi podařilo vytvořit obrovitánský smyk, takže jsem zvolnil a řekl si, že to nemá cenu. Pak už jsem se snažil jet plynule, ale bez riskování," uvedl Kopecký pro rallyeové videonovinky. Sedminásobný český šampion nakonec v hodnocení druhé etapy skončil až čtvrtý.

Zatímco o vítězství Kopeckého nebylo pochyb, Černý s Marešem o druhé místo bojovali až do závěrečných metrů. Oba dnes zajížděli prakticky shodné časy, na posledním testu dokázal Mareš porazit Černého o 3,7 sekundy, tři desetiny ztráty mu ale zůstaly.

"Z Valašky jsme odjížděli kyselí, ale mě to hrozně nakoplo a namotivovalo. Důkladně jsme se připravili, všichni jsme zamakali a vyplácí se to," radoval se Černý. Přiznal, že poslední erzetu nejel na hraně. "Snažil jsem se jet čistě, ale trošku jsem ji prodal. Nečekal jsem, že Filip až tak poletí. Ale vyšlo to, za což jsem rád," oddechl si Černý.

Mareš bojoval do konce a minimální ztrátu se snažil brát s nadhledem. "Zažil jsem souboje, které jsem o tři desetiny vyhrál. Jednou člověk má štěstí, dnes jsem ho v tomto ohledu neměl. Podařilo se nám alespoň vyhrát etapu, což je malá náplast," řekl Mareš a ocenil i výkon Černého. "Jel dobře, zaslouží si druhé místo. Nenechal nám to bez boje," řekl.

Čtvrté místo obsadil stejně jako na Valašské rallye Dominik Stříteský. Pech se nakonec posunul na 9. místo.

Třetím dílem MČR měla být za dva týdny Rallye Český Krumlov, kterou ale pořadatelé přeložili na podzim. Český šampionát tak bude pokračovat červnovou Rallye Hustopeče.

Rallye Šumava Klatovy, podnik mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Hloušek 1:21:18,8, 2. Černý, Černohorský -29,4, 3. Mareš, Bucha (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo) -29,7, 4. Stříteský, Persein -1:11,4, 5. Jakeš, Machů (všichni Škoda Fabia R5) -1:52,4, 6. Odložilík, Tureček (Škoda Fabia Rally2 Evo) -2:57,1, 7. Cvrček, Prokorát (Škoda Fabia R5) -3:04,3. 8. Von Thurn und Taxis, Ettel (Něm., Rak./Škoda Fabia Rally2 Evo) -03:42,6.