Prokopa čeká boj na více frontách, vrátí se do MS v rallye

ČTK ČTK
23. 2. 2017 13:50
Do šampionátu Martin Prokop vstoupí v květnu, kdy se bude konat jeho šestý díl. Čtyřiatřicetiletý pilot bude závodit se speciálem Ford Fiesta WRC starší specifikace.
Martin Prokop.
Martin Prokop. | Foto: MP-Sports

Praha - Automobilový jezdec Martin Prokop se v letošním roce přece jen objeví v závodech rallyeového mistrovství světa. Účastník lednové Rallye Dakar zvažoval, že se bude věnovat hlavně startům v cross country soutěžích a připravovat se na další ročník slavné vytrvalostní soutěže v Jižní Americe, nakonec však zasáhne i do klasické rallye.

"Mistrovství světa pojedu od Portugalska," řekl Prokop. Do šampionátu tak vstoupí v květnu, kdy se bude konat jeho šestý díl. Čtyřiatřicetiletý pilot bude závodit se speciálem Ford Fiesta WRC starší specifikace. "V továrně nám nejsou schopni říct, kdy dokážou postavit WRC specifikace 2017," přiznal.

Prokop již jeden ford v letošní výkonnější verzi v týmu má, závodí s ním ale Nor Mads Östberg. "Chvilku to vypadalo, že bych s Madsovým autem mohl jet v Mexiku, ale zjistili jsme, že máme ještě hodně práce. Bylo tak rozumnější rozjíždět sezonu pomaleji," uvedl Prokop.

Jihlavský pilot a teď i manažer zajišťuje pro Östberga kompletní servis "na klíč". Poprvé se ambiciózní Nor představil ve Švédsku, kde skončil po řadě problémů patnáctý.

"Musím se přiznat, že mi spadl kámen ze srdce, že auto odstartovalo a nic se nepokazilo hned na začátku. Neměli jsme hodinovou proluku od doby, kdy se auto začalo stavět, do doby, kdy do něj Mads sedl. Bylo na cestě nebo se na něm pracovalo," řekl Prokop.

V dalších startech už by ale měla být situace lepší a Prokop i Östberg věří, že se jim bude dařit. "Mads má velké nároky. Cítí, že je schopen jet o bednu, a to je jeho cíl. Má návyky z továrního týmu a my mu chceme vyhovět. Jsme ale malinký tým a je nás jen pár, musíme hodně kmitat," usmál se Prokop.

Vedle klasické rallye se bude věnovat i závodům cross country, aby se připravil na další ročník Dakaru. V dubnu by se měl představit v soutěžích v Abú Zabí a v Kataru.

"V pátek bychom měli přivést auto z Dakaru a za týden musí odplouvat do Abú Zabí, takže na něm ani nestihneme nic udělat. Možná jen dáme novou karosérii," uvedl Prokop, jehož tak opět čeká termínově nabitý rok. "Bude vyžadovat velké nasazení od všech členů týmu," dodal Prokop.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy