Rovanperä vládne světové rallye. V Portugalsku vyhrál třetí soutěž po sobě

22. 5. 2022 14:36
Fin Kalle Rovanperä vyhrál v mistrovství světa v rallye třetí soutěž v řadě. V Portugalsku za sebou nechal britského týmového kolegu z Toyoty Elfyna Evanse o 15 sekund a upevnil si průběžné vedení v šampionátu. Třetí Španěl Dani Sordo s hyundaiem měl už více než dvouminutovou ztrátu, Martin Prokop dojel šestnáctý.
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Portugalské Rallye 2022
Kalle Rovanperä, Toyota na trati Portugalské Rallye 2022 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Rovanperä ještě na počátku víkendu ztrácel na Evanse téměř 20 sekund, pak ale náskok vicemistra světa stahoval a v předposlední sobotní rychlostní zkoušce se dostal před něj.

V poslední etapě pak šestisekundový odstup v dešti a mlze ještě navýšil, pomohly mu k tomu i tři vyhrané erzety. V průběžném pořadí MS vede před Belgičanem Thierrym Neuvillem už o 46 bodů.

"Podmínky byly chvílemi velmi složité, ale auto jelo perfektně jako vždycky," pochvaloval si na webu MS jednadvacetiletý Fin, který se letos radoval z vítězství i ve Švédsku a v Chorvatsku.

"Klobouk dolů před Kallem. Na jednu stranu jsme zklamaní, na druhou stranu je příjemné být tady zase na pódiu," řekl Evans, který v Portugalsku triumfoval vloni.

Ještě těsnější byl souboj o třetí místo, který pro sebe nakonec o dvě sekundy rozhodl Sordo. V poslední rychlostní zkoušce předčil Japonce Takamota Kacutu, který mohl na portugalské šotolině potvrdit nadvládu Toyoty.

Martin Prokop při letošním debutu v mistrovství světa vybojoval šestnácté místo. Jeho mladý krajan Erik Cais nabral velkou ztrátu po pátečním odstoupení a pohyboval se v páté desítce výsledkové listiny.