Ogier zapsal triumf číslo 55. Ovládl Katalánskou rallye, vyhrál poprvé v sezoně

Aktualizováno 23. 10. 2022 16:04
Katalánskou rallye vyhrál Sébastien Ogier z Francie. Na druhém místě předposledního závodu sezony skončil loňský vítěz Belgičan Thierry Neuville, třetí příčku obsadil již jistý mistr světa Fin Kalle Rovanperä.
Sébastien Ogier.
Sébastien Ogier. | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Osmatřicetiletý Ogier si připsal první vítězství v sezoně, v které však nenastoupil do všech závodů. Katalánsko bylo jeho pátou rallye v ročníku. Jeho dosavadním maximem byla dvě druhá místa z Monte Carla a Nového Zélandu.

Osminásobný mistr světa na asfaltových cestách v okolí Salou vedl od první etapy a nakonec si dojel pro 55. triumf v kariéře. V Katalánsku uspěl počtvrté. Před Neuvillem zvítězil s náskokem 16 sekund, třetí Rovanperä zaostal o 34 sekund.

"Je fantastické znovu vyhrát. Tohle je první vítězství pro Benjiho, mám za něj velkou radost," uvedl na twitteru Ogier s připomínkou nového navigátora Benjamina Veillase, jenž letos nahradil jeho dlouholetého spolujezdce Juliena Ingrassiu. "A kluci z Toyota Gazoo Racing, jsme mistři světa. Odvedli jste opět fantastickou práci," radoval se z triumfu mezi značkami.

Jediný Čech na startu Jan Černý obsadil 31. místo, v kategorii WRC3 byl druhý. Za nejrychlejším Finem Laurim Joonou zaostal o devět sekund. O vítězství a titul jej připravila desetisekundová penalizace za pozdní příjezd do časové kontroly v závěru druhé etapy. V průběžném pořadí MS má Joona 111 bodů, Černý o sedm méně.

Mistrovství světa zakončí Japonská rallye, která je na programu od 10. do 13. listopadu.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) 2:44:43,9, 2. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 16,4, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -34,5, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -44,0, 5. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -1:16,5, 6. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:51,1, …31. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -20:01,3.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Rovanperä 255, 2. Tänak 187, 3. Neuville 166, 4. Evans 124, 5. Kacuta 106, 6. Ogier 85.

Pořadí týmů: 1. Toyota 503, 2. Hyundai 410, 3. M-Sport/Ford 238, 4. Toyota NG 122.