Ogier se šancí na čtvrtý titul nestresuje, novorozený synek mu změnil život

Kopecký v Katalánsku proháněl Ogiera, neztratil se ani Prokop
Katalánské rallye, dvanáctého podniku letošní MS v rallye, se účastní i Martin Prokop s Fordem Fiesta. V první rychlostní zkoušce, která se odehrála v centru Barcelony, obsadil třináctou příčku.
Jan Kopecký, druhý český řidič na startu prestižního podniku, obsadil v první zkoušce dokonce čtvrté místo s minimální ztrátou. Za nejrychlejším Estoncem Ottem Tänakem zaostal na trati 3200 metrů o pět vteřin.
První RZ měla necelé tři kilometry a konala se nedaleko Plaza de Catalyuna. Takto se před ní prezentovali Thierry Neuville a Dani Sordo se svými Hyundai i20.
Parkoviště před první rychlostní zkouškou. Pastva pro oči.
Foto: Jiří Šimeček
Radek Vičík Radek Vičík
14. 10. 2016 11:08
I když Sébastien Ogier může už v neděli slavit čtvrtý titul mistra světa v rallye, do dějiště Katalánské rallye dorazil uvolněný a bez stresu. "Budu bojovat o vítězství v soutěži, ale hlavní prioritou je titul," uvedl včera pilot Volkswagenu v Barceloně na brífinku s vybranými novináři, jehož se zúčastnil také zpravodaj deníku Aktuálně.cz.

K zisku titulu mistra světa nemusíte být v Katalánské rallye první, ale pojedete i tak na vítězství?

Hádejte, co vám odpovím (smích). Jsme v šampionátu ve výborné pozici. Na potvrzení titulu už nepotřebuju získat příliš mnoho bodů, ale dorazil jsem do Španělska uvolněný a pokusím se bojovat o vítězství. Předchozí tři tituly jsme vždycky získali na vítězné soutěži, tak bych rád potvrdil tradici. Ale samozřejmě to není priorita. Tou je zisk titulu mistra světa a já věřím, že ho tady ve Španělsku oslavíme.

Čím j váš speciál Volkswagen Polo R WRC tak výjimečný, že opanoval předchozí tři ročníky světového šampionátu a za titulem v jezdcích i týmech míří i letos?

Je to kombinace výborného vozu s jeho velikou spolehlivostí. Za ty čtyři roky jsme měli jen velmi málo technických problémů. Má také konstantní výkonnost bez ohledu na povrch, na kterém závodíme. A nesmím zapomenout na tým lidí v zákulisí, kteří stále pracují naplno. Jak se říká, je těžké dostat se na vrchol, ale ještě těžší je se tam udržet. Všichni se snaží na nás vytáhnout a příští rok s novými pravidly bude další výzvou.

Rallyekros po vzoru Loeba zatím neláká

Nedávno jste se stal otcem. Je to velký zlom ve vašem životě?

Čas utíká strašně rychle a sousta věcí se mění. Můj čtyřměsíční syn mi dává spoustu radosti a je pro mě těžší opouštět domov, ale pořád si rallye užívám. A jestli přijde druhý potomek? To uvidíme, podle toho, jak budeme zvládat toho prvního (smích).

V Barceloně ve čtvrtek během úvodní rychlostní zkoušky hustě pršelo. Zkomplikovalo vám to přípravu na diváckou tříkilometrovou vložku v ulicích města?

Déšť to vždycky komplikuje. Ani tady ve městě to není snadný start. Navíc tady hodně kloužou bílé čáry na vozovce. Na ty si člověk musí dávat velký pozor. Není tu moc místa a všude kolem trati jsou samé zdi. Ale pro to tu jsme, abychom se vypořádali s nejrůznějšími podmínkami.

Řada bývalých pilotů rallye mění disciplíny, jdou do MS cestovních vozů, rallyekrosového šampionátu nebo třeba Formule E. Plánujete někdy v budoucnosti podobný krok?

Mojí blízkou budoucností je rallye. To mě baví a naplňuje. A navíc je to věc, kterou umím dělat ze všeho nejlépe (smích). Možná bych měl zůstat u soutěží, ale nikdy nevíte. Když už tak bych nešel co cestovních vozů, ale spíš bych zvolil rallyekros. Je to sport, který nabírá dynamiku. Ale bavil jsme se s rallyovými jezdci, kteří zde působí, ale pro ně to není určitě takový adrenalin jako na soutěžích.

Rallye je symbolem různorodosti

Co je pro vás tím největším adrenalinem při řízení soutěžního speciálu?

Je to různorodost. Každý podnik světového šampionátu je něčím výjimečný a vždy se liší. Je úžasné jezdit na úzkých silničkách, v lese nebo v horách a tím adrenalin stoupá. Miluju to klouzání autem v zatáčkách. Na to máme spoustu šotolinových soutěží i rallye na sněhu. Řídit na některých rychlostních zkouškách auto s pohonem všech kol je až magické, normálně ten pocit driftu nemáte. Na rallye se nikdy nenudíte.

Jakou soutěž máte vy osobně nejraději?

To je těžká otázka. V kalendáři mistrovství světa se mi líbí spousta soutěží. Jako první musím uvést Finsko, kde je spousta senzačních erzet a je to jako obrovská horská dráha. Miluju také zasněžené Švédsko. Mám ale rád i asfaltové soutěže, teď jsem si užil spoustu zábavy na Korsice. Tady ve Španělsku si můžeme užít jak šotoliny, tak asfaltu. Jak už jsem řekl, na světovém šampionátu se mi líbí právě jeho pestrost. Nenajdete dvě stejné soutěže.

Příští rok se v šampionátu znovu objeví tovární tým Toyoty, těšíte se na souboj s ním?

Myslím si, že rallye čekají s novými pravidly a vracejícím se tým a vzrušující časy. Do šampionátu se zapojuje stále více značek a to je dobře. Nová auta budou navíc vypadat agresivněji, což jim přidá na atraktivitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy