Neuville vyhrál Australskou rallye a obhájil titul vicemistra světa

Aktualizováno 19. 11. 2017 10:51
Vítězem závěrečné Australské rallye se stal belgický jezdec Thierry Neuville, který tak podruhé v řadě slaví titul vicemistra světa.
Německá rallye 2017: Thierry Neuville, Hyundai
Německá rallye 2017: Thierry Neuville, Hyundai | Foto: Jiří Šimeček

Coffs Harbour - Belgičan Thierry Neuville s vozem Hyundai vyhrál závěrečnou Australskou rallye a obhájil titul vicemistra světa. V závěrečné soutěži sezony dojel druhý jeho estonský konkurent v boji o celkové druhé místo v šampionátu Ott Tänak, který ztratil 22,5 sekundy. Třetí byl Novozélanďan Hayden Paddon a čtvrtý skončil pětinásobný mistr světa Sébastien Ogier z Francie.

Závěrečnou etapu v Austrálii poznamenal prudký déšť, kvůli němuž museli pořadatelé zrušit předposlední rychlostní zkoušku. Na blátivých tratích nejprve Fin Jari-Matti Latvala snížil Neuvilleův náskok na necelých deset vteřin, jenže v posledním měřeném testu krátce před cílem havaroval a soutěž nedokončil.

Potížím se přitom nevyhnul ani vedoucí Belgičan, kterému se v plné rychlosti náhle otevřely dveře. "Občas to bylo peklo, řídit v takových podmínkách. Nechtěl jsem moc riskovat, snažil jsem se hlavně držet auto na cestě, ale někdy si stejně dělalo, co chtělo," řekl devětadvacetiletý Neuville.

Druhé místo nakonec v Austrálii obsadil Tänak, na ohrožení Neuvilleovy druhé pozice v šampionátu však pomýšlet nemohl, neboť do rallye vstupoval se ztrátou 14 bodů. Estonec jel naposledy s fordem, v příští sezoně bude závodit za Toyotu.

Třetí Paddon už na vítěze ztratil bezmála minutu a čtvrtý mistr světa Ogier po technických potížích v úvodní etapě téměř dvě a půl. K titulu mu stačily dvě vyhrané soutěže, Neuville přitom zvítězil ve čtyřech letošních rallye. Druhé místo v konečném pořadí MS obsadil už potřetí. "Čtvrtá výhra za rok je fantastická. A druhá pozice v šampionátu je pro příští sezonu obrovskou motivací," dodal Neuville.

Australská rallye, závěrečný podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 2:35:44,8, 2. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) -22,5, 3. Paddon, Marshall (N. Zél., Brit./Hyundai i20) -59,1, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -2:27,7, 5. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -3:05,6, 6. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -3:49,5.

Konečné pořadí MS (po 13 soutěžích): 1. Ogier 232 b., 2. Neuville 208, 3. Tänak 191, 4. Latvala (Fin./Toyota Yaris) 136, 5. Evans 128, 6. Sordo (Šp./Hyundai i20) 95, …16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 7.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport Ford 428, 2. Hyundai Motorsport 345, 3. Toyota Gazoo Racing 251, 4. Citroën Racing 218.