Toyota ovládla Německou rallye, její jezdci obsadili stupně vítězů. Vyhrál Tänak

rav rav
25. 8. 2019 13:22
Ott Tänak v Toyotě potřetí za sebou vyhrál Německou rallye. Estonský jezdec měl po nedělní poslední etapě náskok 20,8 vteřiny před týmovým kolegou Krisem Meekem a posílil si tak vedení v průběžném pořadí MS.
Ott Tänäk v Toyotě na trati Německé rallye 2019
Ott Tänäk v Toyotě na trati Německé rallye 2019 | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Třetí skončil o dalších patnáct vteřin zpět Jari-Matti Latvala. Fin tak završil hattrick Toyoty.

"Už několikrát jsme mohli obsadit první tři místa, jsem rád, že se to konečně povedlo," dodal Tänäk. Toyota po vydařené rallye snížila v týmovém pořadí ztrátu na vedoucí Hyundai na pouhých osm bodů.

Nejlepším ze "zbytku světa" byl Dani Sordo ve voze Hyundai na čtvrtém místě.

Tänak v Německu dlouho vyrovnaně bojoval o vedení s Thierrym Neuvillem. Belgičan v Hyundai ale po technických potížích na obávané rychlostní zkoušce Panzerplatte v sobotu ztratil půldruhé minuty a klesl na páté místo.

"Celý víkend jsme s Ottem dokázali držet krok. Mohli jsme i vyhrát, nebýt toho defektu, ale on si to zasloužil," uznal Belgičan.

V Německu se nevedlo ani Sébastienu Ogierovi, šestinásobný mistr světa dojel až osmý. Zkušený Francouz dokázal v minulosti Německou rallye třikrát ovládnout, momentálně se mu ale příliš nedaří. Král předešlých sezon se z prvenství radoval naposledy v březnu v Mexiku.

"Tohle nebyl víkend, jaký jsme si představovali, ale nikdo nemůže říct, že jsme se nesnažili," prohlásil jezdec Citröenu, jenž v poslední sobotní zkoušce ztratil čtyři pozice.

Čerstvý mistr republiky a tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil 11. místo a ovládl třídu WRC2. "Jsme rádi, že jsme v cíli, první místo je bonus. Děkujeme i českým fanouškům, díky nim to tady bylo velmi speciální," řekl Kopecký.

Německá rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 3:15:29,8, 2. Meeke, Marshall (Brit./Toyota Yaris) -20,8, 3. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -36,0, 4. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -46,6, 5. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -58,5, 6. Lappi, Ferm (Fin./Citroën C3) -1:42,2, …11. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5 Evo) -11:54,3.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 14 závodů): 1. Tänak 205, 2. Neuville 172, 3. Ogier (Fr./Citroën) 165, 4. Meeke 80, 5. Mikkelsen (Nor./Hyundai) 79, 6. Evans (Brit./Ford) 78, …17. Kopecký 5.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 289, 2. Toyota 281, 3. Citroën 216, 4. M-Sport Ford 168.