Na Sardinii opět triumfoval Sordo, Prokop si do Itálie přijel pro rekord

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2020 13:36
Dani Sordo v Hyundai vyhrál Italskou rallye, která v neděli na Sardinii vyvrcholila závěrečnými čtyřmi rychlostními zkouškami. Martin Prokop obsadil 15. pozici. V čele šampionátu se drží Elfyn Evans s Toyotou.
Dani Sordo v Hyundai na trati Italské rallye 2020
Dani Sordo v Hyundai na trati Italské rallye 2020 | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Španěl při svém letošním druhém startu porazil o pouhých pět vteřin týmového kolegu Thierry Neuvilla, který na poslední chvíli přeskočil Sébastiena Ogiera s Toyotou. Sordo zopakoval loňský italský triumf a vyhrál třetí soutěž MS v kariéře

"Úžasné. Nejsem úplně nadšený ze svého dnešního výkonu, ale podařilo se nám to dotáhnout do konce a jsem šťastný," řekl sedmatřicetiletý Sordo.

V celkovém pořadí si drží vedení Evans, jemuž patřila konečná čtvrtá pozice. Tovární pilot Toyoty získal 111 bodů, Ogier za ním zaostává o 14 bodů. Na třetí místo poskočil Neuville (87), jenž se dostal před obhájce titulu Otta Tänaka (83 b., Hyundai).

Podle aktuálního kalendáře světového šampionátu chybějí do konce poslední dvě soutěže - v Belgii a opět v Itálii, tentokrát s centrem na autodromu v Monze. K mání tedy bude ještě 60 bodů.

Na svoji oblíbenou soutěž se pro letošní jediný start v mistrovství světa vydal Martin Prokop. Čtrnáctou účastí na Italské rallye vytvořil nový historický rekord seriálu. Ještě nikdy jeden pilot neabsolvoval tolikrát jeden konkretní podnik, jako jel Prokop na Sardinii.

"I když mi hned od začátku připadalo, že se hezky vezeme, tak časy byly pomalé. Postupně se nám podařilo trošku zlepšit, ale dlouho bylo vidět, že se nám nedařilo zvolit správné tempo nájezdu do zatáčky," uvedl Prokop, jenž v MS startoval naposledy před více než rokem právě na Sardinii.

Protože startoval s Fordem Fiesta WRC starší generace, nemohl se s elitními speciály současnosti měřit a obsadil konečnou patnáctou příčku. Na vítězného Sorda ztratil téměř třináct minut.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) 2:41:37,5, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -5,1, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -6,1, 4. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -1:02,3, 5. Suninen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta) -1:33,9, 6. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -2:27,5, …15. Prokop, Jůrka (ČR/Ford Fiesta) -12:44,8.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 8 soutěží): 1. Evans 111, 2. Ogier 97, 3. Neuville 87, 4. Tänak 83, 5. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 70, 6. Suninen 44.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 208, 2. Toyota 201, 3. M-Sport Ford 117.