"Už vím, proč jsem nemohl být šampionem." Latvala oslavil titul až jako boss Toyoty

Radek Vičík Radek Vičík
25. 11. 2021 15:48
Jari-Matti Latvala byl třikrát vicemistrem světa v rallye. Vytouženého titulu se ale dočkal až letos jako šéf týmu Toyota. A hned mohl slavit hattrick, jeho svěřenci totiž ovládli hodnocení jezdců, značek i týmů.
Jari-Matti Latvala
Jari-Matti Latvala | Foto: Reuters

Když se Sébastien Ogier radoval v neděli v Monze z osmého titulu mistra světa v rallye, byl mezi prvními gratulanty jeho 36letý šéf. Latvala přitom byl několik let Francouzovým týmovým kolegou a během své kariéry s ním dvakrát prohrál boj o korunu šampiona automobilových soutěží.

Tentokrát Fin konečně slavil velký triumf. A dokonce trojitý. Vedle toho, že Ogier získal titul mezi jezdci, stala se Toyota vítězem Poháru konstruktérů a stáj Toyota Gazoo Racing byla nejlepší mezi týmy.

Přesto měl smíšené pocity. "Když jsem celou sezonu sledoval naše jezdce a to, na co se přesně koncentrují, už vím, proč jsem se nikdy nemohl stát mistrem světa," řekl po úspěšné Rallye Monza.

Jako pilot Fordu se musel v boji o korunu šampiona sklonit v roce 2010 před Sébastienem Loebem a v sezonách 2014 a 2015 před týmovým kolegou u Volkswagenu Ogierem. Před čtyřmi lety rodák ze západu Finska přešel do stáje Toyoty, kde ho loni vystřídala právě francouzská legenda.

Fin tak přišel o angažmá a pod hlavičkou svého soukromého týmu odjel jednu jedinou soutěž MS. Věnoval se hlavně svému závodnímu muzeu, rallyovému simulátoru a dokončení biografické knihy.

Velká změna v životě expilota přišla 18. prosince 2020. Šéfovskou židli továrního týmu Toyota po letech opustil velezkušený Tommi Mäkinen, načež na jeho místo usedl bývalý "soutěžák".

"Byla to pro mě velká čest, že Akio Toyoda (prezident Toyota Motor Corporation) ukázal právě na mě. Vážím si té důvěry do mě vložené," řekl tehdy Latvala.

Nesešel se ani rok s rokem a Fin se svému nejvyššímu bossovi odvděčil nejlepším možným způsobem. Přechod od volantu k šéfovskému stolu však nebyl lehký. "Ocitl jsem se ve zcela odlišné roli. Je úplně jiné, jestli soutěž vnímáte jako jezdec, nebo jako manažer," řekl v neděli po skončení úspěšné sezony.

Času na odpočinek u Toyoty před lednovou Rallye Monte Carlo moc nemají. Už nyní vrcholí přípravy nové generace soutěžního speciálu, který je postavený podle zcela odlišných technických regulí. I do světa rychlostních zkoušek totiž pronikly inovace v podobě hybridního pohonu.

Latvala se jako manažer bude moci spolehnout na letošní osvědčené trio šampion Ogier (ten ale pojede jen vybrané soutěže), vicemistr světa Elfyn Evans a nejmladší vítěz podniku MS v historii Kalle Rovanperä. Sestavu doplní ještě navrátilec Esapekka Lappi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy