Kresta se vrací na rallyeové tratě, zatím na dvě soutěže

ČTK ČTK
28. 6. 2017 12:54
Roman Kresta rallyeový sport neopustil. Jeho tým staví a servisuje vozy pro další piloty a úzce spolupracuje i s mladoboleslavskou automobilkou.
Roman Kresta, Škoda Fabia R5
Roman Kresta, Škoda Fabia R5 | Foto: Mogul Racing Team

Praha - Jeden z nejlepších českých rallyeových jezdců historie Roman Kresta se vrací na soutěžní tratě. Jedenačtyřicetiletý pilot ukončil v roce 2014 kariéru, nyní se však rozhodl pro návrat. Hodlá startovat v nadcházející Rallye Bohemia a srpnové Barum rallye Zlín, co bude poté, se teprve uvidí. Další starty pětinásobný český šampion, který pojede s vozem Škoda Fabia R5, zatím oficiálně neplánuje.

"Důvodů, proč se vracím, je několik. S trochou nadsázky mi dala rodina zelenou, zejména děti se ptaly, zda a kdy pojedu, protože nabídku jsem měl loni i předloni. Stejně se ptal i (navigátor) Péťa Starý, jestli si to nerozmyslím a ještě se nesvezeme. Říkal jsem, že přijde doba, a teď se vše určitým způsobem sešlo," řekl novinářům Kresta, za jehož návratem stojí i společnosti Benzina a Mogul, s nimiž dlouhodobě spolupracuje.

Před lety se rozhodl dále nesoutěžit i s ohledem na vážnou nehodu kamaráda a dlouholetého spolujezdce Petra Grosse. "Slíbil jsem mu, že až se dostane do formy, svezeme se spolu. No a na to musím být ve formě i já," řekl Kresta, jenž původně chtěl jet již v Českém Krumlově s Grossem.

Jeho stav však ještě není takový, aby mohl usednout do soutěžního auta. "Doufám, že je to pro něj dobrá motivace a třeba příští rok pojedeme. I pro mě je to jeden z důvodů k návratu. Je vidět, že když člověk věří a maká, může se stát zázrak. V jeho případě se stal," uvedl.

Kresta navíc rallyeový sport neopustil. Jeho tým totiž staví a servisuje vozy pro další piloty a úzce spolupracuje i s mladoboleslavskou automobilkou. A po dvou letech se mu podařilo dostavět kompletní zázemí vlastního týmu. "Člověk byl po tu dobu od nevidím do nevidím v práci. Teď jsme vše dokončili, tak jsem si řekl, že si udělám radost," pousmál se bývalý tovární jezdec Škody a Fordu, který má na kontě 38 startů v seriálu mistrovství světa.

Poprvé se do českého šampionátu zapojí o víkendu, kdy se pojede v okolí Mladé Boleslavi Rallye Bohemia. Přestože soutěž v minulosti již pětkrát vyhrál, tentokrát na celkový výsledek nemyslí. "Neočekávám od sebe žádný výsledek. To je něco, co můžu říct poprvé. Dříve, když jsem jel, tak jsem vždy chtěl vyhrát. Teď je cílem se zúčastnit a rallye si chci užít," podotkl Kresta.

Je mu ale jasné, že fanoušci od něj budou očekávat výborné výkony. "Už jsem taky slyšel, že budu honit Kopejdu (Jana Kopeckého). A Venca (Pech) někde říkal, že mi řekne, jak mám závodit. Budu mu muset zavolat," pousmál se Kresta, který si je dobře vědom, že za absolutní českou špičkou bude po dlouhé přestávce zaostávat. "

Nikdo nemůže očekávat, že budeme honit Honzu nebo Vencu. To je technicky nemožné," řekl.

K dispozici nicméně bude mít perfektně připravený vůz. "Technika bude stoprocentní, tím jsem si jistý. Uvidíme, jak na tom po dlouhé přestávce budu já," řekl Kresta, jenž neplánuje plnohodnotný návrat do českého mistrovství. "Do plného seriálu se určitě nevrátím," zdůraznil.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy