Kresta se vrací na rallyeové tratě, zatím na dvě soutěže

ČTK ČTK
28. 6. 2017 12:54
Roman Kresta rallyeový sport neopustil. Jeho tým staví a servisuje vozy pro další piloty a úzce spolupracuje i s mladoboleslavskou automobilkou.
Roman Kresta, Škoda Fabia R5
Roman Kresta, Škoda Fabia R5 | Foto: Mogul Racing Team

Praha - Jeden z nejlepších českých rallyeových jezdců historie Roman Kresta se vrací na soutěžní tratě. Jedenačtyřicetiletý pilot ukončil v roce 2014 kariéru, nyní se však rozhodl pro návrat. Hodlá startovat v nadcházející Rallye Bohemia a srpnové Barum rallye Zlín, co bude poté, se teprve uvidí. Další starty pětinásobný český šampion, který pojede s vozem Škoda Fabia R5, zatím oficiálně neplánuje.

"Důvodů, proč se vracím, je několik. S trochou nadsázky mi dala rodina zelenou, zejména děti se ptaly, zda a kdy pojedu, protože nabídku jsem měl loni i předloni. Stejně se ptal i (navigátor) Péťa Starý, jestli si to nerozmyslím a ještě se nesvezeme. Říkal jsem, že přijde doba, a teď se vše určitým způsobem sešlo," řekl novinářům Kresta, za jehož návratem stojí i společnosti Benzina a Mogul, s nimiž dlouhodobě spolupracuje.

Před lety se rozhodl dále nesoutěžit i s ohledem na vážnou nehodu kamaráda a dlouholetého spolujezdce Petra Grosse. "Slíbil jsem mu, že až se dostane do formy, svezeme se spolu. No a na to musím být ve formě i já," řekl Kresta, jenž původně chtěl jet již v Českém Krumlově s Grossem.

Jeho stav však ještě není takový, aby mohl usednout do soutěžního auta. "Doufám, že je to pro něj dobrá motivace a třeba příští rok pojedeme. I pro mě je to jeden z důvodů k návratu. Je vidět, že když člověk věří a maká, může se stát zázrak. V jeho případě se stal," uvedl.

Kresta navíc rallyeový sport neopustil. Jeho tým totiž staví a servisuje vozy pro další piloty a úzce spolupracuje i s mladoboleslavskou automobilkou. A po dvou letech se mu podařilo dostavět kompletní zázemí vlastního týmu. "Člověk byl po tu dobu od nevidím do nevidím v práci. Teď jsme vše dokončili, tak jsem si řekl, že si udělám radost," pousmál se bývalý tovární jezdec Škody a Fordu, který má na kontě 38 startů v seriálu mistrovství světa.

Poprvé se do českého šampionátu zapojí o víkendu, kdy se pojede v okolí Mladé Boleslavi Rallye Bohemia. Přestože soutěž v minulosti již pětkrát vyhrál, tentokrát na celkový výsledek nemyslí. "Neočekávám od sebe žádný výsledek. To je něco, co můžu říct poprvé. Dříve, když jsem jel, tak jsem vždy chtěl vyhrát. Teď je cílem se zúčastnit a rallye si chci užít," podotkl Kresta.

Je mu ale jasné, že fanoušci od něj budou očekávat výborné výkony. "Už jsem taky slyšel, že budu honit Kopejdu (Jana Kopeckého). A Venca (Pech) někde říkal, že mi řekne, jak mám závodit. Budu mu muset zavolat," pousmál se Kresta, který si je dobře vědom, že za absolutní českou špičkou bude po dlouhé přestávce zaostávat. "

Nikdo nemůže očekávat, že budeme honit Honzu nebo Vencu. To je technicky nemožné," řekl.

K dispozici nicméně bude mít perfektně připravený vůz. "Technika bude stoprocentní, tím jsem si jistý. Uvidíme, jak na tom po dlouhé přestávce budu já," řekl Kresta, jenž neplánuje plnohodnotný návrat do českého mistrovství. "Do plného seriálu se určitě nevrátím," zdůraznil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 20 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy