Kopecký má na domácí Rallye Bohemia první šanci získat titul

ČTK ČTK
30. 6. 2017 10:02
"Samozřejmě, že by bylo krásné slavit doma. Závodíme pod komínem, je to v sídle týmu a vedení celé továrny," řekl Jan Kopecký.
Jan Kopecký.
Jan Kopecký. | Foto: Jiří Šimeček

Mladá Boleslav - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký má na nadcházející Bohemia rallye první šanci zajistit si s předstihem titul mistra České republiky v automobilových soutěžích. Po čtyřech odjetých závodech má Kopecký v čele průběžného pořadí náskok 55 bodů na druhého Václava Pecha.

Pokud Kopecký v neděli projede v Mladé Boleslavi cílovou rampou jako vítěz a získá maximální počet 60 bodů, případně o tři body méně, může slavit třetí titul v řadě a pátý v kariéře bez ohledu na umístění soupeřů. Do konečného hodnocení se totiž započítává pět výsledků v sezoně a Pech by už neměl šanci jej předstihnout.

"Samozřejmě, že by bylo krásné slavit doma. Závodíme pod komínem, je to v sídle týmu a vedení celé továrny," řekl Kopecký. "Navíc by mi to uvolnilo ruce před startem na Barum rallye. Pokud tam budou tak kvalitní soupeři jako v minulém roce, tak bych se do toho mohl pustit naplno od první rychlostní zkoušky a nemusel bych mít v hlavě, že hlavní jsou body pro titul. Tam jsem cítil, že jsem svázaný povinností titulu," podotkl pětatřicetiletý pilot.

Kopecký je hlavním favoritem rallye. Na domácích tratích proměnil ve vítězství patnáct startů v řadě.

"Nemyslím si ale, že bych byl neporazitelný. Snažím se pokaždé odvést špičkový výkon. První den jedu na maximum se snahou minimalizovat riziko, abych si vybudoval náskok a druhý den to bylo pro nás snadnější," popsal Kopecký svou taktiku.

V letošním roce byl za Kopeckým vždy druhý Pech, na "Bohemce" se však do startovního pole vrací i pětinásobný český šampion Roman Kresta, jenž před třemi lety ukončil kariéru. A v Mladé Boleslavi se mu vždy dařilo, vyhrál zde již šestkrát.

"Neočekávám od sebe žádný výsledek. To je něco, co můžu říct poprvé. Dříve, když jsem jel, tak jsem vždy chtěl vyhrát. Teď je cílem se zúčastnit a rallye si chci užít," řekl Kresta.

Je mu ale jasné, že fanoušci od něj budou očekávat výborné výkony. "Už jsem taky slyšel, že budu honit Kopejdu (Kopeckého). A Venca (Pech) někde říkal, že mi řekne, jak mám závodit. Budu mu muset zavolat," pousmál se Kresta, ale nepředpokládá, že by měl závodit o vítězství. "Nikdo nemůže očekávat, že budeme honit Honzu nebo Vencu. To je technicky nemožné," řekl.

Podobně jako Kresta se do šampionátu vrací například i Štěpán Vojtěch, jenž v posledních letech startuje vždy jen na Bohemia rallye. Zatímco Kresta ale pojede s vozem Škoda Fabia R5 poslední specifikace, Vojtěch bude řídit starý Peugeot 206 WRC.

"Chci mít z jízdy hlavně dobrý pocit a ten se třeba dostaví, i když budeme až desátí. Nechci vůbec odhadovat, jak na tom můžeme být. Jsem už spíš rallyeový turista, tak nečekám, že se hned budu měřit s těmi nejrychlejšími. Naší hlavní ambicí je, aby auto celou soutěž jelo. Vypadá to jako jednoduchá věc, ale vzhledem k jeho věku to není jednoduché," řekl Vojtěch.

Bohemia rallye odstartuje v sobotu a pořadatelé pro posádky připravili trať s jedenácti rychlostními zkouškami. Vítěz bude znám v neděli kolem 16. hodiny.

Průběžné pořadí TrueCam MČR v automobilových soutěžích:

1. Kopecký (Škoda Fabia R5) 237, 2. Pech (Ford Fiesta R5) 182, 3. J. Černý (Škoda Fabia R5) 111, 4. J. Dohnal (Ford Focus WRC) 104, 5. J. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) 81, 6. Jakeš (Ford Fiesta R5) 74.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy