Kopecký je v čele Rallye Bohemia a míří za titulem

ČTK ČTK
1. 7. 2017 20:37
Jan Kopecký vede po sobotě Rallye Bohemia před Václavem Pechem a Janem Černým.
Jan Kopecký
Jan Kopecký | Foto: Jiří Šimeček

Mladá Boleslav - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vykročil úspěšně za vítězstvím na Rallye Bohemia, které mu může s předstihem zajistit pátý titul mistra České republiky v automobilových soutěžích. Pilot vozu Škoda Fabia R5 má po první etapě náskok 37 sekund na druhého Václava Pecha, třetí je s minutovým odstupem Jan Černý.

Klíčový náskok si Kopecký vytvořil ve třetí z dnešních pěti rychlostních zkoušek, kde Pecha porazil o 22 sekund. Za silného deště se nejlépe vypořádal s náročnými podmínkami.

"S prvním dnem jsme samozřejmě spokojeni, protože vedeme a máme poměrně solidní náskok. Nic to ale ještě neznamená, soutěž je ještě dlouhá a počasí je hodně proměnlivé a zrádné," řekl Kopecký ČTK.

Netušil, jestli neměl o trochu lepší podmínky na třetí erzetě. "Těžko říct. Venca startoval minutu za námi a i nám se intenzita deště dost měnila. Posledních osm kilometrů bylo sucho, ale myslím, že jsme na tom byli oba stejně," uvedl Kopecký.

Spokojený je zatím i Pech, který si oddechl, že se mu podařilo vcelku dobře zvolit pneumatiky, na mokrých cestách udržel auto na trati a je i v popředí výsledkové listiny.

"Na začátku bylo trochu víc sucha, než jsme čekali, ale pak voda spadla. I když jí bylo až moc. Bylo to, jako kdyby se otevřely kohouty, stěrače to nebraly a na cestu nebylo moc vidět. Nakonec šlo hlavně o to, abychom to někde nezahodili, což se nám povedlo," řekl Pech a poukázal na to, že situace s volbou pneumatik je o to složitější, že erzety se jedou daleko od servisní zóny.

Špatně zvolil pneumatiky na první část etapy Roman Kresta, který se k rallye vrací po třech letech. Bývalý tovární jezdec Škody a Fordu sice na začátku ztratil, ale poté vyhrál čtvrtou erzetu a po prvním dnu se posunul na páté místo.

"Bylo to náročnější, než jsem čekal, a říkal jsem si, že jsem to pěkně vymňoukl. A nadával jsem si, na co jsem se to dal. Špatně jsem obul a musel jsem jet hodně pomalu. Normálně jsme ubíral plyn, protože jsem nevěděl, jestli se auto nevznese. Bojoval jsem s tím," řekl Kresta, který tak radši ani v průběhu dne nesledoval výsledky.

"Říkal jsem si, že to není možné, že budu snad padesátý. Navíc jsem se jednou přetočil a zůstal ve škarpě. Od začátku jsem věděl, že mám tvrdou směs (pneumatik), což je špatně," uvedl Kresta, jenž navíc startuje s číslem 14, má tak na trati už spoustu nečistot. Na něco podobného v minulosti nebyl zvyklý. Jako jeden z favoritů vždy startoval mezi prvními.

V sobotu na posádky čeká dalších šest měřených úseků, na možný zisk titulu ale Kopecký zatím nemyslí. "Kdyby se to nemělo povést tady, tak máme ještě další dva závody. Chci ze sebe vymáčknout to nejlepší, co umím, a jet rychle, bez chyb a do cíle," řekl Kopecký, jenž na domácích tratích proměnil ve vítězství patnáct startů v řadě.

Pětatřicetiletý pilot bude moci slavit, pokud v neděli projede v Mladé Boleslavi cílovou rampou jako vítěz a získá maximální počet 60 bodů, případně o tři méně. Do konečného hodnocení se započítává pět výsledků v sezoně a průběžně druhý Pech by už neměl šanci jej předstihnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 43 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy