Kopecký je v čele Rallye Bohemia a míří za titulem

ČTK ČTK
1. 7. 2017 20:37
Jan Kopecký vede po sobotě Rallye Bohemia před Václavem Pechem a Janem Černým.
Jan Kopecký
Jan Kopecký | Foto: Jiří Šimeček

Mladá Boleslav - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vykročil úspěšně za vítězstvím na Rallye Bohemia, které mu může s předstihem zajistit pátý titul mistra České republiky v automobilových soutěžích. Pilot vozu Škoda Fabia R5 má po první etapě náskok 37 sekund na druhého Václava Pecha, třetí je s minutovým odstupem Jan Černý.

Klíčový náskok si Kopecký vytvořil ve třetí z dnešních pěti rychlostních zkoušek, kde Pecha porazil o 22 sekund. Za silného deště se nejlépe vypořádal s náročnými podmínkami.

"S prvním dnem jsme samozřejmě spokojeni, protože vedeme a máme poměrně solidní náskok. Nic to ale ještě neznamená, soutěž je ještě dlouhá a počasí je hodně proměnlivé a zrádné," řekl Kopecký ČTK.

Netušil, jestli neměl o trochu lepší podmínky na třetí erzetě. "Těžko říct. Venca startoval minutu za námi a i nám se intenzita deště dost měnila. Posledních osm kilometrů bylo sucho, ale myslím, že jsme na tom byli oba stejně," uvedl Kopecký.

Spokojený je zatím i Pech, který si oddechl, že se mu podařilo vcelku dobře zvolit pneumatiky, na mokrých cestách udržel auto na trati a je i v popředí výsledkové listiny.

"Na začátku bylo trochu víc sucha, než jsme čekali, ale pak voda spadla. I když jí bylo až moc. Bylo to, jako kdyby se otevřely kohouty, stěrače to nebraly a na cestu nebylo moc vidět. Nakonec šlo hlavně o to, abychom to někde nezahodili, což se nám povedlo," řekl Pech a poukázal na to, že situace s volbou pneumatik je o to složitější, že erzety se jedou daleko od servisní zóny.

Špatně zvolil pneumatiky na první část etapy Roman Kresta, který se k rallye vrací po třech letech. Bývalý tovární jezdec Škody a Fordu sice na začátku ztratil, ale poté vyhrál čtvrtou erzetu a po prvním dnu se posunul na páté místo.

"Bylo to náročnější, než jsem čekal, a říkal jsem si, že jsem to pěkně vymňoukl. A nadával jsem si, na co jsem se to dal. Špatně jsem obul a musel jsem jet hodně pomalu. Normálně jsme ubíral plyn, protože jsem nevěděl, jestli se auto nevznese. Bojoval jsem s tím," řekl Kresta, který tak radši ani v průběhu dne nesledoval výsledky.

"Říkal jsem si, že to není možné, že budu snad padesátý. Navíc jsem se jednou přetočil a zůstal ve škarpě. Od začátku jsem věděl, že mám tvrdou směs (pneumatik), což je špatně," uvedl Kresta, jenž navíc startuje s číslem 14, má tak na trati už spoustu nečistot. Na něco podobného v minulosti nebyl zvyklý. Jako jeden z favoritů vždy startoval mezi prvními.

V sobotu na posádky čeká dalších šest měřených úseků, na možný zisk titulu ale Kopecký zatím nemyslí. "Kdyby se to nemělo povést tady, tak máme ještě další dva závody. Chci ze sebe vymáčknout to nejlepší, co umím, a jet rychle, bez chyb a do cíle," řekl Kopecký, jenž na domácích tratích proměnil ve vítězství patnáct startů v řadě.

Pětatřicetiletý pilot bude moci slavit, pokud v neděli projede v Mladé Boleslavi cílovou rampou jako vítěz a získá maximální počet 60 bodů, případně o tři méně. Do konečného hodnocení se započítává pět výsledků v sezoně a průběžně druhý Pech by už neměl šanci jej předstihnout.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy